GeriGündem Liderler zirvesi bitti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Liderler zirvesi bitti

Liderler bugün 3 saatlik bir toplantı yaptı. Başbakan Ecevit, yaklaşık üç saat süren liderler zirvesinin ardından MHP Genel Başkanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz yanında bulunduğu halde açıklamalar yaptı. Koalisyon ortakları olarak çok yararlı ve verimli bir çalışma yaptıklarını ifade eden Ecevit, Off-shorezedelere müjde verdi.

Zirvede, off-shore bankalarında hesapları bulunan kişilerle ilgili karar alındığını kaydeden Ecevit, ``Mevduat Sigorta Fonu'na devredilen bankalarda açılmış off-shore hesaplarında parası bulunan vatandaşlarımızın yatırdıkları paranın 20 milyar liralık kısmının Mevduat Sigorta Fonu'ndan ödenmesine ilişkin karar tasarısını TBMM'ye sevketmeye karar verdik'' diye konuştu. Ecevit, toplantıda mevduat güvencesinin sınırlandırılması konusunun da ele alındığını bildirdi. Bankalardaki mevduat hesaplarına tanınmış olan sınırsız güvencenin kademeli bir şekilde sınırlandırılması için Bakanlar Kurulu kararı çıkarılmasının kararlaştırıldığını belirten Ecevit, şöyle devam etti: ``Kararnamenin yürürlüğe gireceği tarihten 2000 yılı sonuna kadar açılacak veya yenilenecek mevduat hesapları için güvence sınırı 100 milyar lira, 2001 yılı sonuna kadar açılacak ya da yenilenecek mevduat hesapları için ise 50 miyar lira olarak belirlenecektir. 2002 yılından itibaren Avrupa Birliği ülkelerinin bu konudaki standartları uygulanacaktır. Yapılacak düzenleme ile kararnamenin yürürlüğe gireceği tarihe kadar açılmış mevduat hesaplarına sınırsız güvence uygulaması, bu hesapların vadeleri sonuna kadar devam edecektir. Böylelikle bu sorun temelinden çözülmüş olmaktadır.''

YAZILI AÇIKLAMA

Başbakan Ecevit, liderler zirvesinden sonra yaptığı açıklamanın ardından yazılı bir açıklama daha yaparak, esnaf kesimine müjde verdi. Ecevit yazılı açıklamasında, "Para piyasalarındaki gelişmeler izlenerek gösterge faiz oranlarında beklenen düşüş paralelinde esnaf kredi faizleri devamlı olarak gözden geçirilerek iyileşmeler esnafımıza yansıtılacaktır" dedi. Yıllardır başedilemeyen enflasyonun düşürülmesi, ekonomik istikrarın sağlanması açısından 57'nci Hükümetin kararlarını tam bir mutabakla aldığını belirten Ecevit, "Para ve kur politikalarında üretimin, istihdamı ve ihracatı hedef alan önlemler sonrası 2000 yılı başından itibaren ekonomide canlanmayla birlikte kamu borçlanma faiz oranlarının, bankaların mevduata uyguladıkları faizlerle gecelik faizlerin sevindirici bir şekilde hızla düşmeye başladığı görülmektedir" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle