Gündem Haberleri

  Liderler ‘‘uyum’’da anlaşamadı

  Şehriban OĞHAN, Oya ARMUTÇU/ANKARA
  25.12.2001 - 02:09 | Son Güncelleme:

  Anayasa değişikliklerine uyum yasaları için toplanan liderler 10 maddelik ‘Demokrasi Paketi’nde yer alan ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararı üzerine Türkiye'de yeniden yargılama hakkının verilmesi konusunda uzlaşı sağlayamadı.

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ortaklarına sunduğu dosyada AİHM'nin tazminatla karşılanamayan zarar durumunda Türkiye'de yeniden yargılama hakkı verilmesinin yargı sistemini kilitleyeceğini savundu.

  KENDİLERİNDE DE YOK

  Bu uygulamanın hem AB'ye sunulan Ulusal Program'da, hem de diğer AB ülkelerinde bulunmadığını dile getiren Bahçeli, tasarının bu bölümüne karşı çıktıklarını bildirdi. 312. maddenin genel gerekçesindeki ‘‘Somut tehlike’’ ifadesinin, ‘‘açık ve yakın tehlike’’ şeklinde değiştirilmesini de isteyen Bahçeli, Terörle Mücadele Yasası'nın, ‘‘Bölücülük propagandasını’’ cezalandıran 7 ve 8. madde değişikliklerinin de terörle mücadeleyi zaafa uğratmaması gerektiği uyarısı da yaptı.

  MARTTA TAMAM

  Ancak, üç lider, Ulusal Program'ın kısa vadeli önlemleri arasında da bulunan uyum paketinin önümüzdeki mart ayı sonuna kadar gerçekleştirilmesi konusunda anlaşmaya vardılar. AİHM'nin, haksız gözaltı ve işkence yüzünden Türkiye'yi mahkum etmesi de dikkate alınarak, bu sorunun giderilmesi için üç bakandan oluşan özel bir komisyon kuruldu. Zirvede ayrıca tartışmalı kamu ihale yasası ve tütün yasası gibi ekonomik konulara ilişkin 8 yasa tasarısının da 15 Ocak'a kadar Meclis'ten geçirilmesi benimsendi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı