Gündem Haberleri

  Lider kadroya af yok

  Hürriyet Haber
  18.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, PKK'lı Şemdin Sakık'ın örgütün çökertilmesine yardımcı olacak bilgiler vermesi durumunda bile aftan yararlanamayacağını söyledi. Sungurlu, kamuoyu baskısı gözönünde bulundurularak Pişmanlık Yasa Tasarısı'nın, ‘‘Terörist örgütlerin lider kadroları ve bölge sorumluları aftan yararlanamaz’’ şeklinde düzenlenebileceğini belirtti.

  PKK'nın lider kadrosundan Şemdin Sakık'ın ‘örgütün çökertilmesine yardımcı olacak bilgiler vermesi durumunda’ aftan yararlanabileceği tartışması, siyasi kulisleri karıştırdı. Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, kamuoyunun baskısı gözönünde bulundurularak, ‘‘Terörist örgütlerin lider kadroları ve bölge sorumluları aftan yararlanamaz’’ şeklinde düzenleme yapılabileceğini belirtti.

  Bu konuda hükümetin henüz çalışma yapmadığını kaydeden Sungurlu, ‘‘Ben sadece ihtimalleri söylüyorum. Gelişmelere, hükümetin kararına ve kamuoyunun tavrına bağlı olarak bu konuda bir karar verilecek. Verilecek karar çerçevesinde de yasal düzenleme yapılacak. Ancak hükümetten bu konuda henüz bir talimat gelmedi’’ dedi. Sungurlu, Meclis İçişleri Komisyonu'nda Pişmanlık Yasa Tasarısı'nın beklediğini belirterek, mevcut tasarının çete, mafya ve terör örgütlerini kapsadığını bildirdi. Tasarıda ‘Verdiği bilgilerle örgütün çökertilmesine yardımcı olanlar af kapsamına girebilir’ hükmünün bulunduğunu anımsatan Sungurlu, şöyle devam etti:

  ‘‘Tasarı, başta çete ve mafya tipi örgütlenme olmak üzere örgütlü suçları ortaya çıkarmak ve örgütleri çökertmek için hazırlanmıştı. Hükümette çete ile mücadelede amacına ulaşmak için bu tasarının bir an önce çıkarılması için yoğun çaba sarfetti. Ancak, tasarıdan Sabancı suikastı sanıklarının da yararlanma imkanının bulunması olayı değiştirdi. Kamuoyu baskısı nedeniyle bu konuda tereddüt yaşandı ve tasarının yasallaşmasında ağırdan alındı.’’

  Benzer bir olayın Şemdin Sakık'a af konusunda da yaşanabileceğini belirten Sungurlu, ‘‘Zor bir karar, aynı kamuoyu baskısı hatta daha fazlası haklı olarak PKK örgütü yöneticileri içinde geçirli. Barışı sağlamak adına verilecek karar da hükümet tüm dengeleri gözönünde bulunduracaktır’’ dedi.

  Başbakan Mesut Yılmaz da, benzer tartışmanın ‘Sabancı suikastı’ tanıkları konusunda yaşandığı dönemde, ‘‘Gerekirse çıkaracağımız af yasasından bu kişileri hariç tutarız’’ demişti.

  İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu da, bugünkü koşullarda, Şemdin Sakık'ın Pişmanlık Yasası'ndan yararlanmasını tartışmanın zamansız olduğunu belirterek, ‘‘Şehitlerimizin hatırasına saygı duymamız lazım’’ dedi. Sakık'ın sorgulamasının sürdüğünü kaydeden Başesgioğlu, ‘‘Zaten şu anda yürürlükte olan herhangi bir Pişmanlık Yasası hükmü yok. Parlamentoda görüşülüp başka bir yasa çıkarsa o başka. Ama şu anda pişmanlıktan istifade etmek isteyen itirafçılara dahi uygulanacak bir yasa hükmü yok’’ diye konuştu.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı