GeriGündem Lider az diye gitmiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lider az diye gitmiyor

Lider az diye gitmiyor
refid:21528326 ilişkili resim dosyası

Birleşmiş Milletler Genel Kurul toplantısına katılmak üzere New York’a gitmeye hazırlanan Başbakan Tayyip Erdoğan, son dakika kararıyla programını iptal etti.

Genel Kurul’da Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu temsil edecek. Erdoğan’ın geziyi iptal etmesinde, AK Parti kongre çalışmalarının yanı sıra başta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin olmak üzere devlet başkanı düzeyinde katılımın düşük olması etkili oldu. BM Genel Kurulu’na ilk olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün katılması planlanmıştı. Ancak Gül’ün kulak rahatsızlığı nedeniyle program iptal edildi ve Türkiye’yi Başbakan Erdoğan’ın temsil etmesine karar verildi. Erdoğan, 30 Eylül’deki AK Parti Kongresi’ne hazırlanmak için geziden planlanandan iki gün önce dönmeye karar verdi. Ancak bugün yola çıkması planlanan Erdoğan dün ani bir kararla programını iptal etti. Erdoğan, 24 Eylül’de Genel Kurul’da bir konuşma yapacaktı. Kurmaylarıyla ABD gezisini dün yeniden değerlendiren Erdoğan, Genel Kurul’a katılmamanın Türkiye açısından bir sakınca yaratıp yaratmayacağını ve Putin’in katılıp katılmayacağını sordu. Kurmaylarından, “Putin katılmıyor, devlet başkanı düzeyinde katılım az. Obama da kendi seçimi yüzünden çok kısa süre kalacak. Zaten siz de Obama ile 45 dakika görüştünüz, yeniden bu aşamada görüşmenizin gereği yok. Sizin katılmamanız da sakınca yaratmaz” yanıtını aldı. Erdoğan, bunun üzerine “Partinin kongre süreci önemli ve yoğun, gitmeyelim” kararını aldı.

Resmi neden AK Parti kongresi

Başbakanlık’tan yapılan açıklamada “Başbakanımız Sayın Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılma amacıyla New York’a yapacakları ziyareti, AK Parti 4’üncü Olağan Büyük Kongresi’yle ilgili çalışmalar ve program yoğunluğu nedeniyle iptal etmiş bulunmaktadırlar” denildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle