Gündem Haberleri

  Libya'nın yeni lideri reform yanlısı 'Mühendis Seyf' mi olacak

  AFP
  21.02.2011 - 12:07 | Son Güncelleme:

  Libya’nın 41 yıllık lideri Muammer Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam, ayaklanma hareketleri daha ülkesinde başlamadan önce bile babasının yerine geçmesi en olası isim olarak görülüyordu.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor                     

   

  Resmen siyasi bir pozisyonu olmasa da Libya’da çok büyük bir nüfuzu olan 38 yaşındaki Seyfülislam, bugün sabah saatlerinde yaptığı açıklamada iç savaş ihtimali konusunda uyarıda bulunurken, gösterileri dış mihrakların bir oyunu olarak nitelendirdi.  

   

  Seyfülislam “Libya bir kavşakta. Eğer bugün reformlar konusunda anlaşmazsak 84 kişinin değil binlerce kişinin ölümünün yasını tutuyor olacağız. Libya sokaklarından kan nehirleri akacak” derken İnsan Hakları İzleme Örgütü geçen Perşembe’den bu yana yaşanan can kaybının 233 olduğunu bildirdi.

   

  Seyfülislam Kaddafi daha önce kendisini rejimin en güvenilir temsilcisi olarak nitelendirirken Batı’yla ilişkilerin normalleşmesi için çalışmaya kararlı bir reformcu olduğunu belirtmişti.

   

  "LİBYA HANEDANLIK DEĞİLDİR"

  Ağustos 2007’de geniş kapsamlı reformlar yapılacağını duyurmasıyla babasının yerine geçip geçmeyeceği yönünde tartışmalar başlatan Seyfülislam, bu sorulara “Libya bir hanedanlık ya da bir monarşi ya da bir diktatörlük olmayacak” yanıtını verdi. Ağustos 2008’de ise siyasetten çekildiğini açıkladı.

   

  O dönemde meydanlara toplanan binlerce destekçisine “Artık devlet meselelerine karışmama kararı aldım” şeklinde konuştu.

   

  1997’de kurduğu örgüt aracılığıyla hem Libya’da hem de Libya dışında hayırseverlik faaliyetleri yürüten ve kendini “insani büyükelçi” olarak tanıtan oğul Kaddafi, Temmuz 2007’de Bulgar hemşirelerin ve Filistinli doktorların Libya tarafından serbest bırakılması sürecinde kilit rol oynamıştı.

   

  Sekiz yıldır hapiste tutulan ve bu sürenin büyük bir kısmında ölüm cezasıyla karşı bu altı sağlık görevlisi yüzlerce çocuğa HIV virüsü bulaştırmakla suçlanıyordu.

   

  İSLAM'IN KILICI

  Adı Arapça “İslam’ın kılıcı” anlamına gelen Seyfülislam Kaddafi Kalkınma Vakfı aracılığıyla daha önce de defalarca uluslararası müzakerelerin parçası olmuştu.

   

  25 Temmuz 1972’de Trablus’ta doğan Seyf, Libya liderinin ikinci eşinden doğan oğullarından en büyüğü, altı oğlu iki kızı arasında ise ikinci sırada. Kaddafi’nin çocuklarından biri daha önce ABD’nin düzenlediği bir bombalı saldırıda hayatını kaybetmişti.

   

  1995 yılında Trablus’ta bulunan El Fetih Üniversitesi’nden mühendislik diploması alan ve bu yüzden çoğunlukla “Mühendis Seyf” olarak bilinen Seyfülislam daha sonra babası tarafından oteller, cami ve kalınacak yerlerden oluşan bir kompleksin tasarımıyla görevlendirildi.

   

  Uzun boyu ve tıraşlı kafasıyla bir playboy havası yayan Seyfülislam, beş yıl sonra eğitimine devam etmek için Viyana’ya gitti. International Business School’da işletme öğrenimi gören Seyf, Avusturya’nın birkaç yol önce hayatını kaybeden popülist sağcı lideri Jörg Haider’le dost oldu.

   

  İSLAMCI MİLİTANLARLA ARABULUCU OLDU

  Son olarak London School of Economics’ten doktora derecesi alan Seyfülislam, Trablus’a dönerek iş hayatının önde gelen isimlerinden biri oldu. Vakfının 2000 yılında Filipinlerde bir grup radikal İslamcı’nın elinde rehin tutulan Batılıların serbest bırakılması için aracı olmasıyla uluslararası kamuoyunun da dikkatini çekti.

   

  İngilizce ve Almanca’nın yanı sıra biraz da Fransızca bilen Seyfülislam kendisini sakin ve düşünceli bir biçimde ifade ediyor. Seyf basın tarafından yıllar boyunca terörü desteklemekle ve otoriter bir yönetim sergilemekle eleştirilen rejimin yeni ve saygıdeğer yüzü olarak gösteriliyor.

   

  Seyf 1988’de Lockerbie saldırısının, 1989’da ise bir Fransız uçağına düzenlenen saldırının kurbanları için ödenecek tazminatın müzakerelerinde de önemli rol oynadı.

   

  EVDE ASLAN BESLİYOR

  Ev hayvanı olarak aslan besleyen, denizde balık tutmaktan, şahinlerle ava çıkmaktan ve ata binmekten hoşlanan modern bir bekar olan Seyfülislam aynı zamanda hobi olarak resim yapıyor.

   

  Bugün yaptığı ateşli konuşmada “Libya Mısır değildir, Libya Tunus değildir” diyen Seyf, yeni bir “Facebook devrimi” başlatma girişimlerine direnilmesini istedi. Ancak bu tehditlerde bir ümitsizlik hali olduğu da dikkatten kaçmadı. Seyf protestoların bağladığı yer olan, muhalefetin kalesi olan Bingazi’nin hükümetin kontrolünden çıktığını söyledi.

   

  “Şu an Bingazi sokaklarında sivillerin sürdüğü tanklar dolaşıyor” diyen Seyfülislam, ayaklanmaların amacının bir İslamcı düzen kurmak olduğunu, bu girişimlerin çok güçlü bir biçimde bastırılacağını söyledi.

   

  AFP'nin "Kadhafi’s reformist son long seen as successor" başlıklı haberinden derlenmiştir.

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı