Gündem Haberleri

  Libya'dan gelen çelişkili haberler kafaları karıştırıyor

  STRATFOR
  21.02.2011 - 14:52 | Son Güncelleme:

  Bugün sabah saatlerinden itibaren Libya’dan gelen haberler çatışmaların başkent Trablus’tan ülkenin doğusuna doğru kaydığı yönünde. İlk haberlerde Trablus’un merkezinde ve diğer noktalarında silah sesi duyulduğu belirtilirken El Cezire 61 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor                   

   

  Teyit edilemeyen diğer haberlerde El Cemahiriye 2 televizyonunun, El Şebabiye radyosunun ve birçok hükümet binasının protestocuların saldırısına uğradığı ifade edildi.

   

  Suudi Arabistan televizyonu El Arabiya ise Genel Halk Kongresi’nin yani Libya parlamentosunun toplandığı Halk Konferans Merkezi’nin ateşe verildiğini duyurdu.

   

  İngiliz enerji firması BP Libya’daki personelini boşaltıp faaliyetlerini askıya alacağını, İspanya Dışişleri Bakanı Trinidad Jimenez ise AB üyesi ülkelerin Libya’daki vatandaşlarının tahliyesi için organizasyon yaptığını duyurdu. Türk Havayolları Bingazi’de bulunan Türk vatandaşlarının kurtarılması için uçak gönderdi ancak Libyalı yetkililerin iniş izni vermemesi üzerine Türkiye’ye geri döndü.

   

  SEYFÜLİSLAM'IN KONUŞMASI TEPKİ YARATTI

  Protestocuların sayısı ve çatışmaların büyüklüğüyle ilgili detaylar netleşmiş değil. Çatışmaların ülkenin doğusundaki çoğu şehirde ve özellikle de Libya lideri Muammer Kaddafi’ye yönelik muhalefetin yoğunlaştığı Bingazi’de sürmekte olduğu belirtildi.

   

  Protestoların Trablus’a da yayıldığı yönündeki işaretler Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam’ın bu sabah yaptığı konuşmayla daha da güçlendi. Seyfülislam konuşmasında kendisini rejimin yeni ve temiz yüzü olarak gösterirken, Libya’nın kabileler şeklinde örgütlenen toplumunun bir arada kalması için gerekli gördüğü siyasi, sosyal ve ekonomik reformlar için çağrısını yineledi.

   

  ORDUNUN KONUMU TARTIŞMALI

  Seyfülislam konuşmasında kendisini eski rejimin taktiklerinden dikkatle uzak tutsa da, Trablus’taki protestocuların genç Libya liderini reddettikleri ve konuşması sırasında sloganlar atmaya başladıkları ifade edildi.

   

  Daha da önemlisi Seyfülislam konuşmasında babasının ve ordunun içindeki unsurların onayını aldığını ve huzursuzluğu yayan “tahrikçiler”i bastırılması konusunda ordu ile ulusal muhafızlara güvenilebileceğini ima etti.

   

  Ancak Bingazi ve Beyda’dan ordunun göstericilere katıldığı yönünde teyit edilemeyen haberler gelirken rejimin, ordunun sadakati ve durumu kontrol edebileceğine duyduğu güven üzerinde soru işaretleri oluşuyor.

   

  STRATFOR'un gönderdiği "Clashes In Tripoli" başlıklı analizden derlenmiştir.

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı