Gündem Haberleri

  Libya'dan Antalya'ya 173 yolcu geldi

  Ahmet İSTEK- Aybike AYDIN/ANTALYA, (DHA)
  23.02.2011 - 17:28 | Son Güncelleme:

  LİBYA’da inşaatlar yapan Türk firması Rönesans’ın kiraladığı özel uçakla 163’ü Türk 173 yolcu, Antalya’ya getirildi.

  Libya’da alışveriş merkezi, havalimanı, üniversite binaları yapan Rönesans İnşaat, Memphis Havayolları’ndan kiraladığı Airbus A321 tipi yolcu uçağıyla çalışanlarının bir bölümünü Tripoli Havalimanı’ndan Antalya’ya gönderdi. 167’si Türk, 2’si Suriye, 2’si Gine, biri Fas ve biri Gambia uyruklu toplam 173 kişiyi taşıyan uçak, saat 14.25’te Antalya Havalimanı 2’nci Terminali’ne indi. Pasaport işlemlerinin ardından ekmek arası köfte ve ayran ikram edilen yolcular arasında 15’ aile olduğu belirtildi.

  Ankara merkezli firmanın 26 yıldır Libya’da çalışan personel şefi Orhan Kahveci, Libya polisi ve askerlerinin Türklere iyi davrandığını belirterek, "Türkiye’ye gelebilmek için Mısır’a geçenler de oldu. Korkacak bir durum yok" dedi. Kahveci, şirketlerinde 3 bin kişinin çalıştığını, bin 300’nün Türk olduğunu söyledi.

  EŞİ TRİPOLİ’DE KALDI

  Kafilede Libya’da Türk ile evli olan Zambia asıllı Habiba Ta ve 3 yaşındaki oğlu Yusuf Kaya ilgi çekti. Rönesans’ın havalimanı projesinin Finans Müdürü Umut Kaya’nın eşi Habiba Ta ve oğlu Yusuf’u işçilerle beraber Türkiye’ye gönderdiği belirtildi. Firma çalışanları, "Kocası oradaki şirkette çalışıyor. Trablusgarp’ta kaldıkları için kadın ve oğlunu uçakla Türkiye’ye gönderdi" dedi. Havalimanında anne ve oğulu şirket yetkilileri özel bir araca bindirdi.

  AİLELERİ KARŞILADI

  Tripoli’den Antalya Havalimanı’na inen Türkleri şirket yetkilileri ve aileleri karşıladı. Rönesans Şirketler Grubu’nda finans müdürü olarak görev yapan Onur Oğuz’u, babası Osman Oğuz karşıladı. Havalimanı çıkışında açıklama yapan Onur Oğuz, çalışanların belli bir program dahilinde çıkarıldığını belirterek, bu süreçte sakin olunması gerektiğini söyledi.

  Firmanın lojistik Şefi Cihan Oksal da, Libya’dan transferleri sırasında herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını söyledi.

  Bugün Libya’dan gelmesi beklenen 5 uçak olduğunu belirten havalimanı yetkilileri, 3 uçağın seferinin iptal olduğunu, akşam bir uçağın daha alana inmesinin beklendiğini kaydetti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı