Gündem Haberleri

  Libya'da gizli tahliye operasyonları

  WashPost
  28.02.2011 - 10:23 | Son Güncelleme:

  İngiltere ve Almanya’ya ait uçaklar, Libya çölüne gizli askeri uçuşlar düzenleyerek yüzlerce petrol işçisi ve sivili kurtardı.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

   

  Ancak binlerce insan kötü hava koşulları ve politik kriz nedeniyle başkent Trablus ve civarındaki bölgelerde mahsur kalmaya devam ediyor.  

   

  Libya’ya yapılan askeri uçuşlar, Batılı ülkelerin söz konusu vatandaşlarının güvenliği olduğu zaman, Libya’nın toprak bütünlüğünü göz ardı edebildiğini ortaya koydu.

   

  Pazar günü, İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait üç uçak, Libya çölündeki farklı noktalardan 150 İngiliz’i alarak Malta’ya taşıdı. Savunma Bakanı Liam Cox, bir helikopterin açılan ateş sonucu hafif hasar aldığını belirtti.

   

  Cumartesi günü İngiliz ordusuna bağlı özel birlikler, Libya çölünde düzenlenen özel operasyonda 150 petrol işçisini kurtarmıştı.

   

  Diğer yandan Almanya, Hava Kuvvetlerine ait uçakların Cumartesi günü düzenlenen gizli operasyonda 132 kişiyi Libya çölünden kurtardığını açıkladı.

   

  Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Pazar günü iki askeri uçağın Wintershall AG şirketine ait özel bir piste indiğini, 22 Alman’ın yanı sıra 122 kişiyi kurtarıldığını belitti. Kurtarılan kişiler Yunanistan’ın Girit adasına götürüldü.

   

  Aynı gün düzenlenen ayrı bir operasyonda ise çölde bulunan 18 Alman daha kurtarıldı. Westerwelle, hükümetin Libya’da kalan 100’e yakın Alman için kurtarma çalışmaları hazırlığında olduğunu ifade etti.

   

  Westerwelle, deniz aşırı ülkelerde askeri uçuşlar düzenlenmesi için parlamentonun onayının gerektiğini, Cuma günü tüm parti liderleriyle konuşarak yapılacak operasyon hakkında bilgi verdiğini açıkladı.

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet
   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı