Gündem Haberleri

  Libya seçimlerinde İslamcılar umduğunu bulamadı

  Hürriyet Planet
  10.07.2012 - 10:40 | Son Güncelleme:

  Libya'daki seçimlerde, devrim sonrasında göreve gelen ilk başbakan Mahmud Cibril'in genel başkanı olduğu liberal eğilimli Ulusal Güçler İttifakı Partisi önde gidiyor. İslami eğilimli Adalet ve İnşa Partisi ikinci sırada yer alıyor.

  Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Nuri el-Abbar'ın verdiği bilgiye göre, el Hums'ta 20 bin 874 oy alan Ulusal Güçler İttifakı birinci sırada bulunurken, 5 bin 517 oyla İslami eğilimli Adalet ve İnşa Partisi ikinci sırada yer alıyor.

  Mahmud Cibril'in başkanlığında toplanan 58 siyasi oluşumdan müteşekkil Ulusal Güçler İttifakı Partisi, liberal eğilimli bir siyasi parti olarak tanımlanıyor. Ülke dışındaki Libyalılar arasında geniş bir destekçi kitlesi bulunan parti, 70 aday ile seçimlerde yarışıyor.

  Cibril’in bu performansı, Libya’nın Tunus ve Mısır gibi seçime giden diğer Arap Baharı yaşayan ülkelerden aynı bir yol çizerek, İslamcılara fazla yönelim göstermediği şeklinde yorumlanıyor.

  Arap Baharı isyanlarıyla mevcut yönetimleri devirerek seçime giden Mısır ve Tunus halkı, İslamcı partileri başa getirmişti.

  Libya'da İslamcılar birinci parti olamasa da, bunu, ülkenin dini bir rejimle yönetilmeyeceği şeklinde yorumlanmaması gerekiyor. Çünkü kendilerini "liberal" olarak nitelendiren siyasetçilerin de Şeriat hukuku ile yönetimden yana olduğu biliniyor. 

  ÖNE ÇIKAN SİYASİ PARTİLER

  Libya'daki seçimlerde yarışan çok sayıda siyasi parti olmasına rağmen “İslami” ve “liberal” eğilimli partiler çoğunlukta bulunuyor.

  Libya'nın devrim sonrası ilk başbakanı Mahmud Cibril'in başkanlığında toplanan 58 siyasi oluşumdan oluşan Ulusal Güçler Birliği Partisi, liberal eğilimli bir siyasi parti olarak tanımlanıyor. Ülke dışındaki Libyalılar arasında geniş bir destekçi kitlesi bulunan parti, 70 aday ile seçimlerde yarıştı.

  1981'den bu yana Libya'nın devrik lideri Muammer el-Kaddafi'ye muhalefet yürüten Muhammed el-Migaryef'in Ulusal Cephe Partisi de seçimlerde, uzun yıllar Kaddafi'ye karşı verdiği demokrasi mücadelesinin meyvelerini toplamayı ümit ediyordu. Parti seçimlerde 45 aday ile yarıştı.

  Müslüman Kardeşler Hareketi'ne yakınlığı ile bilinen Adalet ve Yapılandırma Partisi, İslami eğilimli partilerin içerisinde öne çıkıyor. Muammer Kaddafi döneminde siyasi tutuklu olarak ceza evinde yatan Muhammed Savan'ın Genel Başkanı olduğu parti, 73 adayla seçimlere girdi.

  İslami eğilimli bir diğer parti de Libya'nın öne çıkan din adamlarından Ali Salabi'nin desteklediği el Vatan Partisi.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı