Gündem Haberleri

  Libya, kimyasal silahların varlığını teyit etti

  A.A/Hürriyet Planet
  31.10.2011 - 12:28 | Son Güncelleme:

  Libya Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) Yürütme Kurulu Başkanlığından dün istifa eden Mahmud Cibril, Muammer Kaddafi döneminden kalma kimyasal silahların varlığını teyit etti.

  Cibril, dün Trablus'ta yaptığı açıklamada, geçiş konseyinin, ülkenin iki bölgesinde kimyasal silah bulunduğunu Lahey'deki Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütüne bildirdiğini açıkladı.

  Cibril, kimyasal silahlarda kullanılan maddelerle ilgili teknolojiye sahip olduğu için konudan ABD'nin de haberdar edildiğini söyledi.

  Cibril, "Lahey'deki örgüte bilgi verdiğimiz gerçeği, yeni Libya'nın uluslararası anlaşmalara uyan bir ülke olduğunun ispatıdır" diye konuştu.

  "Libya'da kimyasal silah bulundurmak istemediklerini" belirten Cibril, bu hafta içinde bu konuyla ilgilenmek için yabancı müfettişlerin Libya'ya gelebileceğini belirtti.

  Libya'nın Birleşmiş Milletler (BM) temsilcisi Ian Martin, geçtiğimiz hafta Güvenlik Konseyi'ne, "Libya'da açıklanmamış kimyasal silah depoları bulunduğunu" söylemişti.

  RASMUSSEN LİBYA'DA
  NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, yedi aylık operasyonun resmen sona erdiği gün Libya’ya sürpriz bir ziyaret düzenledi.

  Rasmussen’in Libya’daki yeni yönetimi temsil eden Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) ile temaslarda bulunacağı belirtildi.

  NATO, üç gün önce Libya’da 28 üye ülkenin katılımıyla sürdürdüğü operasyonu sona erdirme kararı almıştı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı