Gündem Haberleri

  Libya’dan petrol piyasasını sevindirici haber

  WSJ
  28.02.2011 - 12:42 | Son Güncelleme:

  Libya’da, Pazar günü Trablus yakınlarındaki önemli petrol noktalardan biri olan Zaviye kentinin kontrolünü ele geçiren isyancılar, Kaddafi rejimine baskı yapmaya devam ediyor. Geçici hükümet kurduklarını ilan eden isyancılar, aynı zamanda kontrol altında tuttukları Libya’nın doğusunda petrol akışını başlattı.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

   

  Libya’nın isyancıların kontrolündeki doğu bölgesindeki en büyük ve tek petrol şirketi Arabian Gulf Oil’in yetkililerinden Hasan Bulifa, Pazar gecesi 700 bin varil petrol taşıyan bir tankerin Tobruk’daki limandan kalkıp, Çin’e doğru yol aldığını belirtti.

   

  Arabian Gulf Oil şirketinin Çin’e gönderdiği tanker aynı zamanda, Libya’nın doğusundan Kaddafi hükümetinin kontrolü yitirmeye başladığı 19 Şubat’tan bu yana yapılan ilk petrol ihracatı olacak.

   

  Küresel petrol üretiminin büyük bir kısmının gerçekleştiği Ortadoğu’da patlak veren kaos, petrol fiyatlarının son yılların rekor yüksekliklerine çıkmasına neden oldu. ABD ham petrolünün varil fiyatı 100 dolar sınırına yaklaşırken, geçtiğimiz haftalarda 120 dolar sınırına kadar çıkan Brent petrolün fiyatı şu anda 114 dolar seviyesinde işlem görüyor.

   

  İsyancıların kontrolündeki bölgede üretilen petrolden elde edilen gelir, Trablus’ta bulunan ve hâlâ Kaddafi yönetiminin kontrolünde olan National Oil şirketine gidiyor. Yine de ihracat noktalarının azlığı ve stoklarının azalması korkusuyla petrol üretimini kesmek zorunda kalan şirketin tekrar ihracata başlaması olumlu bir gelişme olarak kabul ediliyor.

   

  Libya’daki gelişmeler, petrol zengini Basra Körfezi kıyısında bulunan bir başka Ortadoğu ülkesi Umman’da da hükümet karşıtı gösterilerin baş gösterdiği bir zamanda gerçekleşti. Küçük bir körfez ülkesi olan Umman’da ilk kez gerçekleşen protesto gösterilerinde bir kişi hayatını kaybetti.  

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet
   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı