Gündem Haberleri

  Libya açıklarında küçük çaplı deniz muharebesi

  A.A.
  13.05.2011 - 09:56 | Son Güncelleme:

  NATO, Libya açıklarında devriyedeki İngiliz, Kanada ve Fransız savaş gemilerinin, Misrata havaalanının muhaliflerin eline geçmesinden birkaç saat sonra kendilerine ateş açan Muammer Kaddafi yanlısı kuvvetlere ait hücumbotlara yanıt verdiklerini bildirdi.

  NATO'dan yapılan açıklamada, İttifak komutası altındaki Kanada firkateyni Charlottetown ve İngiliz destroyeri Liverpool ile ulusal komuta altında bulunan bir Fransız savaş gemisinin, Misrata kentinin muhaliflerin eline geçmesinden sonra Kaddafi kuvvetlerine ait bazı hücumbotların ateşine maruz kaldıkları belirtildi.

  Albay Muammer Kaddafi rejiminin deniz kuvvetlerinin, müttefiklerin savaş gemilerinin istikametinde açtığı topçu ve uçaksavar ateşine Charlettetown ve Liverpool'un yanıt verdiği ifade edilen açıklamada, müttefik gemilerinin isabet almadığı kaydedildi.

  MUHALİFLER ABD'DEN TANINMA BEKLİYOR

  Öte yandan, ABD'de temaslarda bulunan ve Amerikalı parlamenterlerin yanı sıra Amerikan yönetiminin yetkilileriyle görüşen Libyalı muhaliflerin diplomasi şefi Mahmud Cibril, bugün Beyaz Saray'da yapacağı görüşme öncesinde, Washington'ın kendilerini tanımasını arzu ettiklerini söyledi.

  Libyalı muhaliflerin siyasi organı Ulusal Konsey'in (UK) yetkilisi Cibril, Amerikan CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, ABD'nin kendilerini resmen tanımalarına ihtiyaçları bulunduğunu belirterek, "Libya halkının tek meşru temsilcisi olarak tanınmak istediklerini" kaydetti.

  Cibril, bugün Beyaz Saray'da ABD Başkanı Barack Obama'nın ulusal güvenlik danışmanı Tom Donilon ile görüşecek.

  ABD'NİN LİBYA'DA ASKERİ HARCAMASI

  Bu arada, ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Libya'daki askeri operasyonların ülkesi için maliyetinin 750 milyon dolar civarında olduğunu açıkladı.

  Gates, Kuzey Carolina eyaletindeki Camp Lejeune'de bulunan Deniz Piyade üssünü ziyaretinde, "Bu aşamada 750 milyon dolar civarında" diyerek, Libya'daki askeri harcamaların öngördüklerinden çok da yüksek olmadığını kaydetti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı