GeriGündem Liberal Demokratlar, koalisyon ortaklarının oylarını çalacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Liberal Demokratlar, koalisyon ortaklarının oylarını çalacak

Liberal Demokratlar, koalisyon ortaklarının oylarını çalacak
refid:16996029 ilişkili resim dosyası

İşçi Partisi’ne geçen seçmenleri kazanmanın muhtemel olmadığı kararına varan İngiltere’deki koalisyon ortağı Liberal Demokratlar, gelecek seçimlerde Muhafazakar Parti’nin “ılımlı” seçmenlerini kazanmaya çalışacak.

Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

 

Independent gazetesinin eline geçen gizli belgeler, Liberal Demokrat Partisi’nin lideri Nick Clegg’in, koalisyonda Muhafazakar Parti’yle ittifak olmasının ardından “sağcı” olmadığını ispat etmesi için “sola” daha yakın bir eğilim göstermesi çağrılarına karşı çıkacağını belirtti.

 

Clegg, partisinin Muhafazakarlardan daha sağcı olduğuna inanmasına rağmen, bir önceki seçimlerde koalisyon ortağı ve İngiltere Başbakanı David Cameron’a oy veren seçmene yönelecek. Aynı zamanda, partisine sempati duyan ancak bir önceki seçimlerde oy kullanmayan seçmeni hedef alacak. Clegg, bu kapsamda, seçmenleri kendisine verilecek oyların “çöpe atılmadığını” ve hükümet için güvenilir bir parti olduklarına ikna edecek.

 

Geçtiğimiz hafta iki bin kişi üzerinde yapılan özel bir anket, Clegg’in 2015 seçimlerinde parlamentoda bulunan 57 milletvekilinin azalmaması için uygulayacağı stratejinin temelini oluşturacak.

 

Mayıs ayından bu yana, hiçbir şart altında Liberal Demokratlar’a oy vermeyeceğini belirten seçmen oranı yüzde 16’dan, yüzde 23’e çıktı. Parti yetkilileri, bu seçmenlerin çoğunun İşçi Partisi veya Yeşiller’i desteklemeye başladığı ve bu kararlarından dönmeyeceğini düşünüyor.

 

Bu rakamlara rağmen, Liberal Demokratların yaptırdığı özel anket daha iyimser sonuçlar içeriyor: Mayıs ayından bu yana, güçlü bir şekilde Clegg’i destekleyeceğini belirten seçmen oranı yüzde 46’dan, yüzde 37’e düşmüş durumda. Ancak, koalisyonun üniversitelerdeki harç miktarlarını artırmasının ardından Liberal Demokratlar’ın U dönüşü yapması, her 10 seçmenden dördünün partiye iyi gözle bakmasını sağladı.

 

DÜNYA BASININDA ÖNE ÇIKAN DİĞER HABERLER

Planet'i Facebook'ta takip etmek için:    
http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
http://twitter.com/HurriyetPlanet


Yorumları Göster
Yorumları Gizle