GeriGündem LGS örnek soruları - LGS ne zaman yapılacak?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

LGS örnek soruları - LGS ne zaman yapılacak?

LGS örnek soruları - LGS ne zaman yapılacak?

Liselere Geçiş Sınavı (LGS) için çok az bir zaman kala, sınava katılım sağlayacak öğrenciler hazırlıklarını sürdürmeye devam ediyorlar. LGS sınavına girecek olan öğrenciler, örnek sorularla birlikte çalıştıklarını pekiştirmek istiyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilerin merakını gidermek açısından LGS örnek sorularını yayımladı. İşte detaylar.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan 2018 LGS örnek sorularıyla birlikte öğrenciler sınav öncesinde son hazırlıklarını yapma şansı kazanacak. Sınav hazırlıklarını sürdüren öğrenciler LGS örnek sorularıyla birlikte, sınavda çıkabilecek soruları önceden tahmin edebilecek ve ona göre fikir yürütebilecek. İşte, LGS örnek soruları ve sınav tarihi.

LGS NE ZAMAN YAPILACAK?

Liselere Geçiş Sınavı (LGS) olarak 2018 yılında ilk kez gerçekleştirilecek olan sınav, 2 Haziran Cumartesi günü saat 10.00'da uygulanacak. Sınav, aynı gün iki bölüm halinde uygulanacak. Çoktan seçmeli 90 soru olacak.

Sınavın birinci bölümü 09.30’da, ikinci bölümü ise 11.30’da başlayacak.

Sınavın, birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika sürecek. İkinci bölümü ise 40 soruluk sayısal alandan oluşacak ve 60 dakika süre tanınacak.

Sözel bölümde, 8’inci sınıf Türkçe dersinden 20, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil derslerinden 10’ar olmak üzere 50 soru; sayısalda ise matematik ve fen bilimleri derslerinden 20’şer olmak üzere 40 soru yöneltilecek.

İki bölüm arasında verilen süre, öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermesi ve dinlenmesi için kullanılacak. Bu sürede öğrenciler, okullardan ayrılamayacak.

ÖRNEK SORULAR YAYIMLANDI

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin sınav hakkındaki merakını gidermek için sayısal ve sözel alanlarından örnek sorular kitapçığını yayımladı. İşte o sorular;

SAYISAL ALANDAKİ ÖRNEK SORULAR İÇİN TIKLAYINIZ

SÖZEL ALANINDAKİ ÖRNEK SORULAR İÇİN TIKLAYINIZ

YURT GENELİNDE NİTELİKLİ OKUL KONTENJANLARI

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) isteğe bağlı merkezi sınavla öğrenci alacak okullar listesine göre, Türkiye’de en fazla öğrenci sayısına sahip üç ilde Anadolu lisesi kontenjanları diğer lise türlerini geride bırakıyor. İstanbul’da Anadolu liseleri için ayrılan kontenjan yüzde 52; Ankara’da yüzde 36 ve İzmir’de ise yüzde 45. Üç büyük ilde lise türlerine göre kontenjanların yüzde oranı şöyle:

İstanbul

Fen lisesi: yüzde 5

Anadolu lisesi: yüzde 52

Anadolu imam hatip lisesi: yüzde 23

Mesleki ve teknik Anadolu Lisesi: Yüzde 18

Sosyal bilimler lisesi: yüzde 2

Ankara

Fen lisesi: yüzde 20

Anadolu lisesi: yüzde 36

Anadolu imam hatip lisesi: yüzde 20

Mesleki ve teknik Anadolu Lisesi: Yüzde 18

Sosyal bilimler lisesi: yüzde 6

İzmir

Fen lisesi: yüzde 13

Anadolu lisesi: yüzde 45

Anadolu imam hatip lisesi: yüzde  17

Mesleki ve teknik Anadolu Lisesi: yüzde 20

Sosyal bilimler lisesi: yüzde 5


Yorumları Göster
Yorumları Gizle