Gündem Haberleri

  Leyla Zana'yla ilgili gerekçeli karar tamamlandı

  A.A
  05.05.2010 - 13:33 | Son Güncelleme:

  Diyarbakır'da 2008 yılında düzenlenen iki ayrı etkinlikteki konuşmada terör örgütünün propagandasını yaptığı gerekçesiyle 3 yıl hapis cezasına çarptırılan, kapatılan DEP'in eski milletvekili Leyla Zana'yla ilgili gerekçeli karar tamamlandı.

  Kararda, sanık Zana'nın davaya konu konuşmalarının “Anayasa ve İnsan Hakları Sözleşmesinin koruması altında bulunan, düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti ile toplantı ve gösteri düzenleme hakkı kısmında kabul edilemeyeceği” vurgulandı.

  İfade özgürlüğüne getirilen sınırlamalardan birinin de 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 7/2. maddesinde düzenlendiği kaydedilen kararda “Anılan maddeyle terör örgütünün propagandasını yapmak suç sayılmış ve anlatım özgürlüğü koruma alanı dışında bırakılmıştır. Nefret saçan veya şiddete davet eden yahut şiddet kullanmayı özendiren ifade ve davranışlar kamu düzeni için somut tehlike oluşturduklarından ifade özgürlüğünün koruma alanı dışında kalır” denildi.

  Sanığın terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'dan “Kürt halk önderi”, yine örgütün amacı doğrultusunda ülke topraklarından ayırmayı hedeflediği toprak parçasından da “Kürdistan” olarak bahsettiği bildirilen kararda, şu ifadelere yer verildi:

  “Sanığın bu şekildeki eylemlerinin anayasa ve İnsan Hakları Sözleşmesinin koruması altında bulunan, düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti ile toplantı ve gösteri düzenleme hakkı kısmında kabul edilemeyeceği, silahlı örgüt niteliğinde olan PKK terör örgütünün propagandasını yaptığı, silahlı örgütün mensupları ve onun elebaşını överek örgütün amacı doğrultusunda konuşma yaparak örgütün destekçisi olduğunu belli ettiği, terör örgütüne manevi destek vermek suretiyle terör örgütünün propagandasını yaptığı, dolayısıyla suç işlediği belirlenmiştir.”

  CEZADA İNDİRİM UYGULANMADI

  Kararda, sanık Leyla Zana'ya verilen cezada indirim uygulanmadığı kaydedilerek, “Yargılama sürecinde gözlemlenen kişiliği, duruşmadaki hal ve tavırları ile suçtan sonra pişmanlık göstermeyen tutum ve davranışları nazara alındığında, mahkememizce yapılan değerlendirme sonucunda sanık hakkında TCK'nın 62/1. maddesinde yer alan 'genel takdiri indirim' maddesinin uygulanmasına yer olmadığına karar verilmiştir” denildi.

  Leyla Zana, kapatılan DTP'nin 20-22 Eylül 2008'de Diyarbakır'da düzenlediği Demokratik Toplum Kongresi'nin sonuç bildirgesi ve 1-3 Kasım 2008'de Batıkent kavşağındaki oturma eyleminde yaptığı konuşmalar nedeniyle Terörle Mücadele Kanunu'nun “terör örgütünün propagandasını yapma” suçunu içeren 7/2. maddesi uyarınca 3 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı