Gündem Haberleri

  Leyla Zana Londra'dan konuştu

  Merve LOĞMANOĞULLARI/ LONDRA, (DHA)
  24.05.2008 - 15:16 | Son Güncelleme:

  KAPATILAN DEP'in eski milletvekili Leyla Zana, “Öcalan o kişinin beyninde ve ruhunda ne anlam taşıyorsa, Öcalan odur. Öcalan her yerde bir insan, bir varlık yaratmıştır” dedi. Leyla Zana, en büyük soykırımın Kürtçe'ye yapıldığını öne sürdü.

  Leyla Zana, 1 haftalık Londra ziyaretinin sonunda, dün akşam Londra Üniversitesi'nde düzenlenen panele katıldı. Prof.Dr. Mary Davis’in yönettiği panele katılarak Kürtçe konuşan Leyla Zana'nın sözleri İngilizce'ye tercüme edildi. Yaklaşık 250 kişinin katıldığı panelde ‘Kürtler'in etnik kimliğinin bastırılmaması gerektiğini’ söyleyen Zana, “AKP Hükümeti ‘Dini kimliğinizle yanımızda olabilirsiniz ama başka kimlik olmaz’ diyor. Biz bu anlaşmayı kabul edemeyiz. En büyük soykırım Kürt diline yapılan soykırımdır. Biz hiç kimsenin toprağını istila etmedik, hiç kimseyi bir yerden sürmedik, sadece barış istiyoruz” dedi.

  “Ben lider değilim, ben bir sembolüm” diyen Zana, bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın kendisine ne ifade ettiği sorulması üzerine, “Öcalan o kişinin beyninde ve ruhunda ne anlam taşıyorsa, Öcalan odur. Öcalan her yerde bir insan, bir varlık yaratmıştır” karşılığını verdi. Kürtler'in esasında hümanist olduklarını, fakat zaman zaman kendi aralarında öyle davranmadıklarını belirten Zana, “Kürt coğrafyası çok zengin. Keşke bu kadar zengin olmasaydı, belki o zaman özgür olurdu” diye konuştu.

  Zana, katılımcılar arasında kendisine hukuk sistemi ile ilgili Türkçe soru yönelten bir öğrenciye tepki gösterdi. Kürt kökenli gence “Bana Türkçe soru sordun, sana aslında cevap vermemem gerekir” diyen Zana, “Birçok kurslar var, bir an önce kendi dilini öğrenmelisin” diye konuştu.

  “TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİ FAYDALI OLACAK”
  Türkiye'nin AB üyeliği konusuna değinen Leyla Zana, “Türkiye AB'ye girerse bunun Kürt toplumu için faydalı olacağını düşünüyorum. Fakat Türkiye, Kürtlerin mücadelesini şiddet yoluyla sürdürmesinden memnun. Türkiye de gidip Kürt köylerini bombalayabiliyor” dedi.
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmalarından alıntıların yer aldığı fon panosunda ise Diyarbakır yerine ‘Amed’ yazıldığı dikkat çekti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı