Gündem Haberleri

  Levent Kırca’yı canlandıracak

  Hürriyet Haber
  07.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kerem Alışık'ın ilk kez babasının adını taşıyan Sadri Alışık Tiyatrosu'nda sahne alacak. Haberin daha ilgi çekici olanı sahnelenecek ‘‘Işıkçı’’ adlı oyun senaryosuyla Levent Kırca & Oya Başar ilişkisini anımsatıyor...

  Sadri Alışık Tiyatrosu açıldığından beri sahnelenen oyunlarda Kerem Alışık'ın rol almaması birçok insanın dikkatini çekmişti. ‘‘Neden babasının tiyatrosunda bir kere bile izleyici karşısına çıkmadı?’’ diye soruyordu herkes. Gayet net bir cevap veriyor bu konuda Kerem Alışık: ‘‘Kendi tiyatromda rahatlıkla oyunculuk yapabilirim. Ama benim için önemli olan dışarıdan bana teklif gelmesiydi. Diğer tiyatroların beni istemesi elbetteki daha cazip. Oyunculuğum açısından çok daha önemli.’’ Annesi Çolpan İlhan'ın ısrarları üzerine Sadri Alışık Tiyatrosu'nda ilk kez sahne alacak oğul Alışık. ‘‘Çok ciddi ve güzel bir proje ‘Işıkçı'. Şimdilik ön toplantıları yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde provalar başlayacak ve oyunumuz kasım başı gibi sahnelenecek.’’ diyor.

  Orhan Oğuz'un sahneye koyduğu ‘‘Işıkçı’’nın konusu bir hayli ilginç. Eşiyle arasında büyük problemler olan bir oyuncu tasını, tarağını toplayarak evini terkediyor ve tiyatroda yaşamaya başlıyor.

  Oyunu izlemeye gelen bir kız koltuklarda uyuya kalıyor ve böylece tanışıyorlar. ‘‘Işıkçı’’nın konusu biraz Levent Kırca ve Oya Başar'ın yaşadıklarını hatırlatıyor bize. ‘‘Gerçekten de öyle. Benim canlandırdığım karakter tıpkı Levent Kırca gibi. Eşiyle sorunları yüzünden evini terkedip tiyatroda yatıp, kalkan bir adam. Ama birebir benzeşmesi mümkün değil. Bu sadece bir tesadüf.’’ diyor Kerem Alışık.

  Levent Kırca'nın hayatı gibi

  Çiğdem Tunç ve Nilüfer Açıkalın'la başrolleri paylaşacak olan Alışık'ın daha önceden müzikal tecrübeleri de oldu. ‘‘Fehim Paşa Konağı’’ ve ‘‘Hep Aynı Yaygara’’ adlı müzikallerde oynayan genç oyuncuya ‘‘İzleyiciyle birebir ilişkinin olduğu tiyatro mu, yoksa kamera önü dizi çalışmaları mı?’’diye sorduk.

  ‘‘Bence aralarında bir fark yok. Şu anlamda söylüyorum; ikisine de aynı profesyonellikle yaklaşıyorum. Çok ciddiye alıyorum. Ama tiyatro da ayrı bir elektrik var’’ diyor. Peki bugüne dek tiyatro sahnesinde başına gelen ilginç bir olay var mı? ‘‘ 'Fehim Paşa Konağı'nda oynarken karşımdaki gülmüştü. Ben de kendimi tutamayarak güldüm. Ciddi olmam gereken bir sahneydi. Arkamı dönmek zorunda kaldım.’’ Bu arada TRT'nin ses getirecek dizilerinden biri olan ‘‘Baykuşların Saltanatı’’nda da rol aldı Kerem Alışık. ‘‘Çekimler bitti. Oldukça zevkliydi herşey. Geçen sene oynadığım 'Zehirli Çiçek' kış döneminde de olacak. Bir de sinema filmi teklifi aldım. Ünal Küpeli'nin 'Aşk Mahkumu' diye. Onda da rol alacağım.’’ derken kış döneminin oldukça yoğun geçeceğini söylüyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı