Gündem Haberleri

  Lev Tolstoy neden doodle oldu? (Lev Tolstoy kimdir, en meşhur romanları hangileri?)

  Hürriyet Haber
  09.09.2014 - 11:21 | Son Güncelleme:

  Rus yazar Lev Tolstoy bugün Google’ın doodle’ın da yer aldı. Tolstoy’un doodle olmasının nedeni ise ünlü Rus yazarın bugün doğum yıl dönümü olması. Ünlü Rus yazar hangi romanlarıyla ve öyküleriyle ünlüdür? Lev Tolstoy’un hayatı ve yaşamı nasıldı?

  Zengin bir ailenin çocuğu olarak 9 Eylül 1828’de Rusya’nın Tula şehrinde bulunan Yasnaya Polyana adlı konakta doğan Tolstoy, küçük yaşlardayken ilk olarak annesini, sonra da babasını kaybetti. Anne ve babasını kaybeden Tolstoy, akrabalarının yanında büyüdü.

  Öğrenimini tamamlamak için Moskova’ya giden Tolstoy, çalışkan ve zeki bir öğrencilik dönemi geçirdi. Fransızcasını ilerleterek Voltaire ve J.J. Rousseau’yu okumuş ve bu iki yazarın etkisinde kalmıştır. Eğitimi sonrasında Polyana – Yasnaya’ya yerleşen Tolstoy, yoksul köylüler arasına katılmıştır ve ilk eseri olan “Çocukluk”u bu dönemlerde yazmıştır.

  Bir süre sonra orduya giren Lev Tolstoy, Kafkasya'ya gitti. Buradaki halkın yoksulluk dolu yaşayışları onu ilk gerçekçi hikâyelerini yazmaya yöneltti. 1854'te Kırım Savaşı'na subay olarak görev yapan Tolstoy, askerlikten ayrılıp Petersburg'a yerleşti.

  Bir kısım eserlerini sakin geçen bu yıllarda yazdı. Huzura kavuşmak için Avrupa ülkelerinde seyahate çıktı ve huzura kavuştuğuna kanaat getirdikten sonra, 1862'de evlendi.Evlendiği zaman karısı Sophie Behres 16 yaşındaydı.

  Sophie ile olan evliliğinden 12 çocukları oldu; ancak bu çocuklardan 5’i hayatını kaybetti. En kuvvetli ve en bilinen romanları Savaş ve Barış ile Anna Karenina’yı bu dönemlerde yazmıştı.

  Tolstoy eserlerinde insanlık meselelerine değinmiştir ve dünya ölçüsünde bir sanat ve fikir değerine sahiptir. Kendi ülkesinde yaşanan toplumsal sıkıntı ve çalkantıların yanı sıra halkının yaradılışı ve yaşayışını büyük bir beceriyle yansıtmıştır.

  Tolstoy 1910 yılında 82 yaşındayken hayata gözlerini yummuştur. Kış ortasında evini terk ettiğinde, hasta olmuş ve Astapovo’da tren istasyonunda zatürreden ölmüştür. Her ne kadar polis, Tolstoy’un cenazesine gelmek isteyenleri sınırlamaya çalışsa da binlerce köylü cenaze töreni için akın akın gelmeyi başardı.

  TOLSTOY’UN ROMANLARI

  Hazin Bir Evliliğin Romanı
  Çocuklukluğum
  İlk Gençlik
  Gençlik
  Sivastopol Serisi
  Kazaklar
  Savaş ve Barış
  İnsan Ne İle Yaşar?
  Ivan Ilyiç'in Ölümü
  Anna Karenina
  Kroyçer Sonat
  Diriliş
  Hacı Murat
  Sergi Baba
  Efendi İle Uşağı

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı