Gündem Haberleri

  LES'e başvurular cuma günü sona eriyor

  Hürriyet Haber
  09.03.2005 - 10:09 | Son Güncelleme:

  Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'na 28 Şubat Pazartesi günü başlayan başvuru süresi 11 Mart Cuma günü sona erecek.

  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nce (ÖSYM) gerçekleştirilecek sınava en az lisans diplomasına sahip olanlar ile sınavın yapıldığı tarihten itibaren bir yıl içinde bir lisans programından mezun olabilecek durumdakiler girebilecek. Yabancı uyruklu öğrenciler de bu sınava katılabilecek.

  Başvuru evrakı, üniversite rektörlüklerinden alınabilecek. Sınava başvurmak isteyen adaylardan bir lisans programından mezun olabilecek durumdakiler kendi üniversitelerinden, mezun adaylar ise herhangi bir üniversiteden, 6 YTL karşılığında başvuru evrakını temin edebilecek.

  Adaylar, ayrıca 55 YTL sınav ücreti yatıracaklar. Adaylar, kurallara uygun doldurdukları başvurma belgesi ile sınav ücretinin yatırıldığını gösterir belgeyi aldıkları yerlere teslim edecekler.

  Sınav, 15 Mayıs 2005 tarihinde üniversite rektörlüklerinin bulunduğu Adana, Afyon, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mersin, Muğla, Niğde, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Van ve Zonguldak'ta gerçekleştirilecek.

  LES PUANLARI

  Bütün yükseköğretim kurumları, lisansüstü programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde LES sonuçlarını kullanacak. Adayların LES'ten başvurdukları lisansüstü programın puan türünde en az 45 (lisans diplomasıyla doktora programına başvuracaklar için 55) puan almaları gerekiyor.

  Üniversiteler, lisansüstü programlarına öğrenci seçiminde LES puanının, yüzde 50'den az olmamak koşuluyla ne ağırlıkla değerlendirmeye alınacağını adaylara duyuracak. Üniversiteler seçme işlemlerinde sadece bu puanlardan yararlanabilecekleri gibi, bu puanları ön eleme amacıyla veya kendi yapacakları sınavın bir parçası olarak da kullanabilecekler.

  Üniversitelerin öğretim elemanı ve kamu kurum ve kuruluşlarının uzman personel ihtiyacının karşılanması amacıyla yurtdışına lisansüstü öğrenim görmek üzere gönderilecek adayların seçme ve yerleştirme işlemlerinde de LES puanları kullanılacak. Araştırma görevlilerinin atamalarında da diğer değerlendirme ölçütlerinin yanı sıra bu puanlar baz alınacak.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı