Gündem Haberleri

  Leonardo da Vinci’den yaratıcı fikirlere destek

  Gaye GÜZELAY
  03.10.2003 - 19:55 | Son Güncelleme:

  AB Eğitim ve Gençlik Programları'ndan biri olan Leonardo da Vinci Meslek Eğitim Programı’na, Türk kurum ve kuruluşları da başvurabiliyor. Bir milyar 150 milyon euro bütçesi olan programa, son başvuru tarihi 13 Şubat 2004. Programa katılacak projelerde yenilikçilik, kalite ve Avrupalılık boyutu aranıyor. Proje sahiplerine 25 bin Euro’ya kadar hibeler verilecek.

  Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları arasında yer alan Leonardo da Vinci (LdV) Meslek Eğitimi Programı, proje sahiplerininin başvurularını bekliyor.

  Başvurular, 13 Şubat 2004'e kadar devam edecek. Tüzel kişiliğe sahip resmi ya da sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri bu program için proje hazırlayabiliyor. Bir milyar 150 milyon Euro’luk bütçesi olan LdV Programı'na, üniversiteler, her düzeydeki mesleki eğitim kuruluşları, işletmeler, mahalli idareler, sendika gibi kuruluşlar katılabilecek.

  Programa katılacak projelerde yenilikçilik, kalite ve Avrupalılık boyutu aranıyor. Diğer Avrupa ülkelerinde de kullanılabilir olması gerekiyor. Proje sahiplerinin öncelikle AB üye ve aday ülkelerinden bir ortak (partner) bulması gerekiyor.

  LdV Meslek Eğitim Programı, AB Eğitim ve Gençlik Programları'ndan biri. Ayrıca Sokrates (Genel Eğitim) ve Youth (Gençlik) programları da var. Türkiye, 1999'da AB'ye adaylık statüsü kazanmasının ardından bu programlara katılma hakkını elde etti. Bu programların Türkiye'de yürütülebilmesi için Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) bünyesinde AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi (Türk Ulusal Ajansı) kuruldu.

  Leonardo da Vinci Mesleki Eğitim Programı ile, özellikle gençlerin, temel mesleki eğitim içerisinde tüm düzeylerde beceri ve yeterliliklerinin artırılması amaçlanıyor.

  AB LdV Programı Uzmanı Süleyman İslamoğlu, proje sahiplerinin, yeni bir vizyon kazandıktan sonra bunu kendi ülkelerine yansıtmaya çalışacaklarını belirtiyor. LdV Programı'nın bütçesinin, bir milyar 150 milyon Euro olduğunu, en fazla projeyle, bu pastadan en büyük payı almayı amaçladıklarını söylüyor.

  ORTAK AKLI KULLANMALIYIZ

  Programın genel koordinatörü Emin Şenver, programla mesleki eğitim alanında her türlü projenin hayata geçirilebileceğini belirterek, şöyle devam ediyor:

  ‘‘Bizim Avrupa'ya katacağımız ve Avrupa'dan öğreneceğimiz çok şey var. Bu programlardan yararlanamazsak, ortak aklı kullananları takip edemezsek, üçüncü dünya ülkesi olarak kalmaya mahkumuz. Çok sayıda proje üreterek, mesleki eğitimimize çok şey katacağımızı düşünüyoruz. Bireysel başvurular dışında herhangi bir sınır olmaksızın proje herkese açık.’’

  İslamoğlu, proje sahiplerine, proje hazırlama sürecinde destek verdiklerini dile getiriyor. Kendileriyle e-posta, faks veya telefonla irtibata geçen herkese, proje hazırlama konularını workshop'la anlatıyorlar.

  Başvurular, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi LDV Genel Koordinatörlüğü'ne yapılıyor. Proje sahiplerine 45 gün içinde projenin durumuyla ilgili yanıt veriliyor. Uygun bulunan projeler, Leonardo da Vinci Komitesi'nin onayına sunuluyor.

  İslamoğlu, proje hazırlama sürecinde proje sahiplerine 25 bin Euro’ya kadar hibeler verdiklerini anlatıyor. Projeyi imzalayan proje sahiplerinin, projeye 1 Haziran 2004 tarihinde başlamaları gerekiyor. Son başlama tarihi ise 31 Ağustos 2004 olarak belirlendi.

  Projede yer alacak kişilerin sayısı konusunda bir sınırlama yok. İslamoğlu, 2004 yılının Türkiye için kendini deneme yılı olacağını kaydederek, bir projenin katılımcı sayısını yaklaşık 15'le sınırlamaya çalışacaklarını belirtiyor.

  Bilgi için: www.ua.gov.tr, (0312) 294 64 17

  Yerleştirme ve karşılıklı değişim

  Leonardo da Vinci Mesleki Eğitim Programı'nın 'yerleştirmeler' ve 'karşılıklı değişimler' başlıklı iki alt programı bulunuyor. Yerleştirmeler programında, temel mesleki eğitim almakta olan kişiler mesleki kuruluşlara veya işletmelere, üniversite öğrencileri işletmelere, çalışan gençler ve yeni mezunlar, mesleki kuruluşlara veya işletmelere yerleştiriliyor. Yerleştirme programlarının süreleri, üç ile 53 hafta arasında değişiyor.

  Karşılıklı değişimler programında, işletmelerdeki insan kaynakları yöneticileri, mesleki eğitim programı planlayıcı, yönetici ve eğiticileri ile mesleki rehberlik uzmanları, işletmeler ve mesleki eğitim kuruluşları veya üniversitelerin bir bölümü ile yer değiştirebiliyor. Bir ile altı hafta süren bu programlarda verilen ve her yararlanıcı için en fazla beş bin euro olan maddi yardım, yerleştirmenin süresine göre değişiklik gösterebiliyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı