Gündem Haberleri

  Lehman'dan JPMorgan'a hortumlama davası

  BBC
  28.05.2010 - 12:02 | Son Güncelleme:

  İflasıyla birlikte küresel ekonomiyi son 30 yılda görülen en derin resesyona sokan ABD’li yatırım bankası Lehman Brothers, iflasa sürüklenirken kendisine ait milyarlarca dolarlık varlığını hortumladığı gerekçesiyle JPMorgan’a dava açtı.

  JPMorgan, Eylül 2008’de iflas eden bankanın o dönemki ana kısa vadeli kredi vereniydi. z o yıl belirlemeye başlayan konut krizi sürecinde kredi piyasalarında sıkılaştırmaya gidildiğinde, Lehman’dan 8.6 milyar dolarlık teminat talep ederek, yatırım bankasının çöküşünü hızlandırmakla suçlanıyor.

  JPMorgan ise Lehman’ın atacağı adımları iyice düşünmeden hareket ettiğini söyledi.

  Manhattan, New York mahkemesinde açılan davada, JPMorgan, Lehman’ın çöküşünden 4 iş günü öncesinde nakit para talep etmek için Lehman’ın sıkıntısını saklamak adına benzersiz bir çaba sarf etmekle suçlanıyor.

  PATLAMAYA HAZIR BOMBA

  Şikayete göre, JPMorgan Lehman’ın mali gücünün zayıfladığını biliyordu ve yatırım bankasının aldığı krediler karşılığında büyük miktarda teminat vermedikçe, Lehman’ın mali durumunu düzenlemesine yardım edebilecek yatırım araçlarından mahrum bırakmakla tehdit etti.

  Lehman’ın şikayetinde aynı zamanda, “Lehman Brothers iflasın eşiğindeyken, JPMorgan Chase, bankayı türlü tek taraflı anlaşmalara zorlayabilme gücünü artırdı ve o zamanda Lehman’ın ayakta kalmak adına ihtiyacı olan milyarca doları hortumladı” iddialarına da yer verildi.

  Şikayette, “Lehman elinde pimi çekilmiş bir bomba ile dolaşırken, JPMorgan kelimenin tam anlamıyla tek gecede bankadan tek taraflı anlaşmalar talep etme hakkını kullandı” denildi.

  Lehman, JPMorgan’a verilen milyarlarca dolarlık teminatın kredi verenlerine ait olduğunu da dikkat çekti.       

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı