Gündem Haberleri

  Leğen kemiği bozukluğu tedavisinde üstün başarı

  Hürriyet Haber
  22.04.2004 - 15:01 | Son Güncelleme:

  Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Türkiye'de ilk kez uygulanan yöntemle, anne karnındaki bebeğin mesanesi ve karın ön duvarında gelişim kusuru olarak kendini gösteren leğen kemiği bozuklukları, 6-9 haftada tedavi ediliyor.

  DEÜ Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Feza Akgür ile Ortopedi ve Travmotoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Haluk Berk başkanlığındaki cerrahi ekibi, her 10 bin doğumdabir görülen ''Ekstrofi Vezika'' hastalığını, Türkiye'de ilk kez uygulanan ''Baltimore Osteotomisi'' yöntemiyle tedavi etmeyi başardı.

   

  Akgür ve Berk, düzenledikleri basın toplantısında, genetik olmamakla birlikte anne karnındaki gelişim kusurundan kaynaklanan leğen kemiği bozukluklarında, bebeklerin kemik yapısının tepsi gibi düz ve açıklık olacak şekilde dünyaya geldiğini belirtti.

   

  Prof. Dr. Akgür, bu bebeklerin tanısının doğumdan hemen sonra konularak 72 saat içinde ameliyat edilmeleri gerektiğini kaydederek,yaş ilerledikçe, tedavinin daha zor, başarı şansının daha düşük olabileceğine işaret etti.

   

  Tedavi yapılamayan hastaların, idrarlarını göbekten yapmak zorunda kaldıklarını, üreme organlarının olağandışı yapıda kaldığını ve ayakların dışa bastığını anlatan Akgür, bu sorunların da hastanın yaşam kalitesini bozduğunu, hatta erkeklerin askerlik bile yapamadığını söyledi.

     

  ALÇI YERİNE ÇELİK ÇUBUK

     

  Dünyada ilk kez ABD'de 1996 yılında uygulanan ''Baltimore Osteotomisi'' yönteminde, leğen kemiğinin 4 ayrı yerden kesilerek metal çubuklarla sıkıştırıldığını belirten Prof. Dr. Haluk Berk, şöyle konuştu:

   

  ''Ameliyat sonrası 6 hafta yatak istirahati sonrasında hastalar idrarlarını normal olarak yapabilir. Bu yöntemle tedavi edilen hastalar, daha sonraki yaşamlarında tamamen normal bir insanın vücut yapısına sahip olurlar.'' 

   

  Prof. Dr. Akgür, ameliyatın yeşil kartlı ve sosyal güvenlik kuruluşlarından gelen hastalara ücretsiz uygulandığını kaydederek, maliyetinin yaklaşık 4 milyar lira olduğunu bildirdi.

         

  YÖNTEMİN İLK KEZ UYGULANDIĞI HASTA

     

  Türkiye'de bu yöntemle ilk kez tedavi edilen 3 yaşındaki Çağla Eroğlu da gazetecilerle tanıştırıldı. Başarılı tedavi sonrası hastalığın yarattığı sorunlarından kurtulan Çağla'nın annesi Eylem Eroğlu, ''Çocuğumuzun iyi olacağına inanıyorduk. Sonuçtan da çok memnunuz. İleride bir ameliyat daha gerekebileceği söyleniyor'' dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı