Gündem Haberleri

  Lavrov ve Clinton işbirliği memorandumu imzaladı

  AA
  10.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  APEC Zirvesi kapsamında bir araya gelen Rusya ve ABD dışişleri bakanları arasında Antartika'da işbirliği memorandumu imzalandı. İki ülke arasında başta Suriye olmak üzere, diğer konular hakkındaki gerginlikse sürüyor.

  Vladivostok'ta düzenlenen Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi Ticaret ve Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ikili görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, taraflar arasında Antartika'da işbirliğinin geliştirilmesi konusunda memorandum imzalandı.

  Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, imzalanan memorandum sonrasında iki ülkenin Antartika'yı ilgilendiren konular üzerinde faydalı bir çalışma gerçekleştireceğini belirtti.

  ABD Dışişleri Bakanı Clinton ise son yıllarda iki ülke arasındaki iş birliğinin yapıcı sonuçlar doğurduğunun altını çizerken, START anlaşması, Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyeliği ve iki ülkenin artan ticaret hacmini örnek gösterdi.

  SURİYE GERGİNLİĞİ SÜRÜYOR

  Lavrov ile Clinton arasındaki ikili görüşmenin ardından, taraflar arasında Suriye krizi nedeniyle süren anlaşmazlığın devam ettiği görüldü.

  Görüşmeyi değerlendiren Clinton, iki ülke arasında Suriye konusunda derin  görüş ayrılığı bulunduğunu vurgularken, ABD'nin Suriye muhalefetini desteklemeye  devam edeceğinin altını çizdi.

  Lavrov ise Rusya'nın bu konuda Cenevre'de varılan mutabakatı, onaylanması için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne getireceğini açıkladı. BM Güvenlik Konseyi'nin ay sonunda toplanması planlanıyor.

  APEC'TE GERGİNLİK ZİRVEDE

  Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği’nin (APEC) tarihindeki en gergin zirvelerden birinin yaşandığı Rusya’nın uzakdoğusundaki Vladivostok kentinde, dünya liderlerinin görüşmeleri sürüyor.

  Dünya ticaretinin yaklaşık yarısını gerçekleştiren 21 üyeli örgüt içinde en büyük anlaşmazlığı bu yıl sınır sorunları oluşturuyor. Çin, Japonya’nın hak iddia ettiği Diaoyu (Senkaku) adaları konusundaki kararlığını zirvede de tekrarladı. Çin’i, diğer APEC üyeleri Vietnam ve Filipinler de başka bölgelerde hak iddia ettiği için eleştirdi.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı