Gündem Haberleri

  Lav paniği

  Reha Erus
  24.07.2001 - 12:11 | Son Güncelleme:

  Dağın an yakınındaki kasaba olan Nicolosi Kasabası'na giden yollar kızgın lavlarla kaplandı. Acil yardım çağrıları yapan kasabanın Belediye Başkanı olağanüstü hal ilan etmeye hazırlanıyor. Saatte 80 metre hızla ilerleyen kızgın lavların kasabaya sadece 4 km mesafede olduğu bildiriliyor. Yanardağın püskürttüğü duman ve küllerle, çevre korku filimlerindeki gibi dehşet bulutları ile kaplandı.

  Havalimanı kapatıldı

  Küller, Katanya Havalimanı'nın üzerine de gri bir örtü gibi çöktü. Pistleri tamamen küllerle kaplanan Havaalanı temizlik çalışmaları için kapatıldı. Lavların kasabaları yutmasını engellemek için yapay kanallar oluşturuluyor. Bilgisayar simulasyonlarıyla lavların ne tarafa akacağını hesap etmeye çalışan yetkililer evlerin tahliyesi için planlar hazırlıyorlar. Ancak halkın çoğu evlerini terketmek istemiyor. Sık sık biraraya gelip dua eden kadınlardan biri ‘‘Bize artık sadece tanrı yardımcı olabilir’’ dedi.

  Tesisler boşaltıldı

  İtfaiye ekipleri de alarma geçti. Lavların saçtığı kıvılcımların yanardağın eteklerindeki ormanları tutuşturmaması için büyük çaba sarfediyorlar. Etna yanardağı eteklerindeki turistik tesisler de tehlikede. Bazı tesislerin boşaltıldığı bildiriliyor. Yanardağda meydana gelen patlamalardan sonra oluşan duman bulutları Katanya kentini kapladı. Halk, ev ve sokaklarda külleri temizliyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı