Gündem Haberleri

  Latin popuna Tarkan benzetmesi

  Hürriyet Haber
  31.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İnsanın kanını kaynatan yaz aylarında Latin rüzgárları hep eserdi ama, bu yılki gibi bir fırtına asla görülmedi. 1989 yılında Lambada, 1996'da Macarena fırtınaları esmişti. Bu yaz ise Latin pop hit listeleri, geçen yıllara göre çok daha kabarık. Mambo, samba, salsa ritimli parçalar birbiri ardına patlıyor. Radyo ve TV'ler, bu parçalarla kliplerinden geçilmiyor. Ricky Martin'den Jennifer Lopez'e, Lou Bega'dan Enrique Iglesias'a Latin popçular, sıcak ve kıvrak ritimleriyle, aşka ve sevgiye davet eden sözleriyle tüm dünyada kitleleri peşlerinden sürüklüyor. Özellikle yazın sıcaklığını olanca hızıyla yaşayan kuzey yarımküre, Latin popun elektrikli ritmine kapılmış gidiyor. İnsanlar Ricky Martin'in ‘‘Livin' la Vida Loca’’sını (Çılgın Yaşamı Yaşamak) duyduğu anda yerlerinde kıpırdanmaya başlıyorlar.

  MEVSİMLER VE MÜZİK

  Plak endüstrisinin devlerinden Sony'nin Latin müziği uzmanı Jeff Ayerov, ‘‘Yaz ayları geldiğinde sanki başka bir dünyada yaşıyoruz’’ diyor. Haziran-eylül ayları arasında insanların güney ritimlerinden, egzotik havalardan hoşlandığını söylüyor. İşte bu nedenle iyi bir Latin pop parçasının büyük çıkış yapabilmesi için ille de yazın piyasaya çıkması gerekiyor.

  Bu kuralın en iyi örneği Lou Bega. ‘‘Mambo No.5’’ parçasıyla dünyayı kasıp kavuran Lou Bega, geçen yılın ağustos ayında bir albüm çıkardı, ancak başarılı olamadı. Çünkü artık sezon kapanmak üzereydi, kış aylarında hiç kimse o kıpır kıpır parçaları dinlemek istemiyordu. Bu zamanlama hatasından ders alan Lou Bega, bu yaza girerken ‘‘Mambo No.5’’i çıkardı ve büyük patlama yaptı.

  İKİNCİ IGLESİAS

  Bütün yazlık lokalleri inleten Latin popçuların arasında en büyük sükseyi tabii ki Ricky Martin yapıyor. Birkaç hafta içinde 6 milyon adet satan Ricky Martin, o çılgın müziğinin yanı sıra, dansları ve cinsel cazibesiyle de genç kızları ve kadınları kendine çekiyor.

  Latin ritmine cinsel cazibeyi ekleyen diğer bir isim ise Jennifer Lopez. Ice Cube ve George Clooney gibi sert erkeklerin bile aklını başından alan Lopez ‘‘If You Had My Love’’ adlı parçasıyla yürekleri hoplatıyor.

  Kitleleri arkasından sürükleyen bir başka latin pop yıldızı da Enrique Iglesias. Tahmin edileceği gibi Enrique, Julio Iglesias'ın oğlu. Albümü 13 milyon adet satan Enrique Iglesias, müziğiyle olduğu kadar, yakışıklılığıyla da babasısını aratmıyor.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı