Gündem Haberleri

  Latin Amerika demokrasisi krizde güçlendi

  El Pais
  15.12.2009 - 00:54 | Son Güncelleme:

  Şili’de yapılan bir araştırma ekonomik kriz sonrasında Latin Amerika'daki ülkeler arasında demokrasi ve piyasa ekonomisine verilen desteğin arttığını ortaya koydu.

  İspanya'nın saygın gazetelerinden El Pais'de "La crisis económica consolida la democracia en América Latina (Ekonomik kriz Latin Amerika'da demokrasiyi güçlendirdi)" başlığıyla yayımlanan haber analizde, küresel ekonomik krizin Latin Amerika'yı da etkilediğine dikkat çekildi.

   

  Kötümser beklentilerin aksine, Latin Amerika'nın krizden diğer bölgeler kadar etkilenmediği ve bu süreçte bölgedeki insanların demokrasi ve piyasa ekonomisine olan güvenlerinin arttığına dikkat çekildi.


  Haber analizde ayrıca, Şili merkezli araştırma grubu Latinobarómetro'nun Cuma günü yayımladığı 18 ülkeyi kapsayan araştırmaya göre, Latin Amerikalıların bölge ekonomisinden ve artan suç oranlarından endişe ettiği ancak geleceğe daha iyimser gözlerle baktığı belirtildi.

  TEDİRGİNLİK VE GÜVEN PARADOKSU

  Araştırmada, geçtiğimiz yıl gayrı safi yurtiçi hasılası yüzde 1.6 oranında daralan Latin Amerika'da, demokrasiye olan güvenin arttığına dikkat çekildi. Bölgede demokrasiye olan güvenin geçtiğimiz yılki orana göre yüzde 2'lik bir artışla, yüzde 59'a yükseldiği belirtildi.

  El Pais, 2001'de Asya'da yaşanan ekonomik kriz sonrasında, kıtada demokrasiye verilen desteğin yüzde 48'e düştüğü göz önüne alındığında, Latin Amerika'daki bu güven artışının şaşırtıcı olduğunu vurguladı.

  Analizde, ekonomide yaşanan sıkıntılara rağmen, bölgede demokrasiye verilen desteğin artmasının, bölgenin kriz öncesi dönemde alınan önlemlerle kendini resesyona hazırlamış olmasıyla açıklanabileceği belirtildi.

  BÖLGE KRİZE HAZIRLIKLIYDI
  Bununla birlikte, bölgenin 2003–2008 yılları arasında ekonominin yıllık yüzde 4.8 oranında büyüdüğü ve orta sınıfın genişleyerek, bölgedeki fakirliğin yüzde 10 oranında azalmasından dolayı krizin ekonomiyi çok fazla etkilemediği de vurgulandı. Bölgedeki vatandaşlar, liderlerinin kriz öncesi ve sonrasında aldıkları yerinde kararları onayladığından, siyasetçilerin kamuoyundaki saygınlıkları arttı.

  Bu durum, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nün  (OECD) Latin Amerika için yazdığı son rapora da yansıdı. Raporda, "Bölgede 1980'li yıllarda yaşanan krizin yıkıcı etkiler bırakmasının ardından, bölge liderleri krizle mücadelede uyguladıkları kamu politikalarında vatandaşlarının sıkıntılarını göz önüne aldı" sözlerine yer verildi.

  LATİN AMERİKA'NIN YÜZDE 60'I HÜKÜMETLERİNE GÜVENİYOR

  El Pais, ekonomik sıkıntıların alınan önlemlerle birlikte geride bırakılacağına olan inancının bölge vatandaşlarının ülkelerini yöneten kişilere verdikleri onaylara da yansıdığını belirtti.

  Analistlerin, "Bölgedeki ülkelerin liderleri, krizin en büyük kazananları oldu. Liderler yalnızca siyasi değerlendirmelerini geliştirmekle kalmayıp, kamuoyunda kendilerine olan güvenin de artmasını sağladı" yorumuna yer verilen analizde, Latin Amerikalıların yüzde 60'a yakın bir oranının hükümetlerini desteklediğine dikkat çekildi.

  El Pais'e göre, Şili, Brezilya, El Salvador ve Panama gibi ülkelerde bu desteğin yüzde 80 seviyelerine çıkıyor. Ancak Arjantin, Peru, Nikaragua ve Venezuela gibi ülkelerde, hükümetler çok fazla desteklenmiyor.

  LATİN AMERİKA ASKERİ HÜKÜMEYE KARŞI
  Siyasetçilerini destekleyen ve demokrasiye olan güvenlerini arttıran Latin Amerikalılar arasında, "hiçbir şekilde askeri hükümet istemeyen" kişilerin oranı yüzde 65 seviyesine yükseldiğinin belirtildiği Latinobarómetro raporunda, birçok kişinin eşitlikçi bir demokrasi içinde yaşamaya inandıklarının da altı çizildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı