Gündem Haberleri

  Latin Amerika’da kendimi evimde hissediyorum

  Sefa KAPLAN
  22.02.2011 - 11:30 | Son Güncelleme:

  Dünyanın en büyük tarihçilerinden biri Prof. Eric Hobsbawn. 93 yaşında ‘How to Change the World (Dünya Nasıl Değişir)’ isimli bir kitap yazan ünlü tarihçi, hâlâ Marksist olduğunu ve sadece Latin Amerika ülkelerinde kendini evinde gibi hissettiğini söylüyor.

  Birbirinden ilginç kitaplarıyla Marksist olsun olmasın okuryazar kesimi derinden etkileyen tarihçi Prof. Eric Hobsbawn, ‘How to Change the World (Dünya Nasıl Değişir)’ adlı yeni çalışmasıyla gündemde. Ocak ayında yayımlanan ve o gün bugündür Batılı entelektüel çevrelerde tartışılan kitap, Marksizme ilişkin yeni yorumları da beraberinde getiriyor. Kapitalizmin içine girdiği krizle birlikte herkesin dönüp Marx’a bakmaya başladığını hatırlatan Eric Hobsbawn, sol kesimlerdeki umutsuzluğun aksine, iş dünyasının bu ilginin asıl merkezi olduğun söylüyor. Hatırlanacağı gibi, iki yıl önce bizde de İshak Alaton, Marx’ı yeniden okumak ve keşfetmek gerektiğini dile getirmişti.

  Brezilya modeli

  Marx’ın ta 1848’lerde küreselleşmeyi öngördüğünü hatırlatan ünlü tarihçi, kapitalizmin kriziyle birlikte Marksist teori aracılığıyla çıkış yolları aranmasının ironik olduğunu vurguluyor. Kendisini ideolojik olarak Latin Amerika’da evindeymiş gibi hissettiğini belirten Hobsbawn, Brezilya İşçi Partisi’nin kurduğu ittifaklar ve uyguladığı politikalarla yeniden sol düşünmek isteyenlere sağlam ipuçları sunduğunu ifade ediyor.

  Marx’a yeniden bakmak

  1968’deki kadar geniş kitlelerin ilgisini çekmese de İngiltere’de başlayan öğrenci hareketlerinin umut verici olduğunu kaydeden Hobsbawn, gençlerin kendisini solda hissetmesinin ve temel haklar için mücadele etmesinin, borsada kariyer peşinde koşmaktan daha iyi olduğunu da sık sık dile getiriyor. Marx’ı inkâr etmenin mümkün olmadığının er veya geç anlaşılacağını düşündüğü için kişisel olarak hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmadığını söyleyen ünlü tarihçi, Marx’ın sadece yaşadığı yüzyılın değil, asıl 21. yüzyılın filozofu olduğunu da vurguluyor. Hobsbawn, çok uzak olmayan bir gelecekte bir gün kapitalizmin ortadan kalkacağına veya krizler dolayısıyla tamamen farklı bir kimliğe bürüneceğine de hâlâ inanıyor.

  Sovyetlere ilk karşı çıkanlardan biriydi

  1917 yılında İngliz sömürgesi olduğu dönemde İskenderiye’de doğan Eric Hobsbawn, hayatını Londra’da sürdürüyor. İlk gençliğinden bu yana komünist örgütlere üye olan Hobsbawn, Sovyet işgallerine karşı sesini ilk yükselten kişi olarak da biliniyor. İlerlemiş yaşına rağmen üretmeyi sürdüren ünlü tarihçinin bütün kitapları Türkçe’ye de çevrilmiş duruma. İşte onlardan bazıları: Tarih Üzerine. Devrimler Çağı, İmparatorluk Çağı, Sermaye Çağı, Geleneğin İcadı, Aşırılıklar Çağı

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı