Gündem Haberleri

  Laterna ilanıyla para istediler

  Hürriyet Haber
  01.04.2004 - 02:04 | Son Güncelleme:

  Kızına rüşvet verildiği iddialarını yalanlayan CHP Lideri Deniz Baykal, kendisine şantaj yapıldığını söyledi. Baykal, ’İmzasız mektupta, siyasi yaşamımı bitirecek belgelerden söz edilip, para istendi. Gazeteye satılık laterna ilanı verin. Belgeyi iade ederiz deniliyordu. Seçim ortamı diye ilgilenmedim’ dedi.

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, dün MYK toplantısı öncesi düzenlediği basın toplantısında, ‘Siyaset ve medya dünyası utanç verici bir düzeyde. CHP sistematik hedef haline getirildi’ dedi. CHP’nin özellikle Irak ve Kıbrıs’ta izlediği politikalarda, ABD ve Türkiye’deki belli çevrelerin çıkarları önünde engel görüldüğünü belirten Baykal, ‘Kendilerine uygun bir CHP yaratma özlemiyle kampanya sürdürülüyor’ diye konuştu. Baykal, Mersin Büyükşehir Belediye adaylığı için kızı Aslı Baykal’ın İsviçre’deki banka hesabına 1.5 milyon dolar para yatırıldığı iddiasını içeren ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) Özel Planlar Bürosu tarafından düzenlendiği süsü verilmiş belgenin gazete ve TV’ler tarafından ciddiye alınarak haber yapılmasını ağır şekilde eleştirdi. Baykal şöyle dedi:

  TEK KURUŞ YOK

  ‘CHP’ye yönelik saldırı ve kampanyalar, demokratik ortamda makul sayılacak eleştiri boyutunu aşmıştır. CHP’nin politikaları bazı çevreleri rahatsız ediyor. Bir anlamda bunun bedelini ödetmek için saldırılar yapılıyor. Şantaj ve iftiralar yapılıyor. Seçimin hemen arefesinde,
  ‘siyasi hayatını bitirecek belge elimizde’ diyerek bu belge bana parayla satılmak istendi. Mektupta, ‘3 gün içerisinde gazeteye ‘satılık laterna’ diye bir ilan verin. O ilanda vereceğiniz telefon numarasıyla size ulaşacağız ve bu belgeyi iade edeceğiz’ deniliyordu.

  GEREKSİZ TARTIŞMA

  Önce bu ilanı vermeyi ve emniyete de haber vererek gereğinin yapılmasını istemeyi düşündüm. Ancak sonra, seçim gündeminin gereksiz yere başka bir tartışmaya çekilmesi ihtimalini düşünerek, vazgeçtim.
  Siyasi rakiplerimizle ilgili aynı nitelikte aynı büronun ürettiği sanılan pek çok bilgi ve belge bize de geldi. Ama bunu ciddiye almadık. Sadece İsviçre’de değil, Türkiye dışında dünyanın herhangi bir yerinde benim, kızımın, eşimin ve oğlunun şifreli ya da şifresiz herhangi bir hesabında tek kuruş çıkarsa gereğini yapmaya hazırım. Yetkili merciiye her türlü araştırmanın yapılması ve bilgilerin verilmesi konusunda noterden onaylı izin belgesi vermeye hazırım. Konuyu yargıya intikal ettirip ilgili taraflara ispat fırsatı vereceğim.’

  SORMAK BİZE DÜŞMEZ

  Baykal
  , bu belgenin gerçek olup olmadığı konusunda ABD Büyükelçiliği’nden bilgi isteyip istemeyeceğinin sorulması üzerine, ‘Bunu yapmak bize düşmez. Belgede bir takım isimler geçiyor. O isimler o dairede gerçekten var. Ama böyle bir rapor var mı, yok mu onu bilmiyorum’ yanıtını verdi.

  DERVİŞ’LE İLGİSİ YOK

  Baykal
  , Kemal Derviş’in bu olayda rol alıp almayacağı konusunda, ‘Derviş’in CHP’yi tehdit etme, karıştırma amaçlı bir faaliyet içinde olacağını düşünmüyorum. Sevdiğim bir arkadaşımdır’ dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı