GeriGündem Lastik sektöründe grev başladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lastik sektöründe grev başladı

İzmit ve Adapazarı'ndaki Goodyear, Brisa ve Pirelli lastik fabrikalarında çalışan yaklaşık 4 bin işçi, toplu iş sözleşme görüşmelerinin anlaşmayla sonuçlanmaması üzerine greve başladı.

Lastik İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Karacan ve yönetim kurulu üyeleri, işverenlerle sabah saatlerine kadar süren görüşmelerde işverenlerin tekliflerini iş yerlerine giderek, çalışanlara bildirdi.

Karacan'ın, işverenin teklifinin yüzde 4.30'luk ücret artışı olduğunu bildirmesi üzerine işçiler, teklifi kabul etmeyerek grev pankartının iş yerlerine asılmasını istedi. Bunun üzerine fabrikalara “bu iş yerinde grev vardır” yazılı pankartlar asıldı, işçiler “grev gözcüsü” önlüklerini giydi.

Lastik İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Karacan, Pirelli Lastik Fabrikasında, gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmelerin sabah saatlerine kadar sürdüğünü, işverenlerin, son görüşmede kaldırılmasını istediği kazanılmış sosyal haklarla ilgili talebini geri çektiğini, ücretlere de yüzde 4.30 oranında artış teklifinde bulunduğunu söyledi.

Lastik-İş Sendikası'nın 28 Aralık 2007 tarihinde işverene verdiği toplu iş sözleşme taslağında 1 Ocak 2008 tarihinden geçerli olamak üzere ilk 6 ay yüzde 12, ikinci altı ay enflasyon oranında ve ikinci yıl ise 6 aylık dilimler halinde enflasyon artı 1 puan ücret artışı talep ettiklerini anımsatan Karacan, şunları kaydetti:
“İşverenle girdiğimiz toplu iş sözleşmesi müzakeresinin bizim için en önemli maddelerden biri işe giriş ücretleriydi. Biz bu konularda defalarca görüşlerimizi açıkladık. Türkiye'de, 'eşit işe eşit ücret'i alabildiğince savunan, özgür ve inanarak sürdüren tek sendikayız. İşe giriş ücretlerinde ve tüm idari maddelerde işveren geri adım attı. Sadece verilen ücretin enflasyon düzeyinde olmasından kaynaklanan bir grev yaşıyoruz.

Taslağımızın bütün maddelerinde savunuculuğumuzu ısrarla sürdürüyoruz. Çünkü, bütün maddeler bizim için çok önemli. Türkiye genelinde çalışan insanlar adına, bu işi sürdürebilme adına bu çok önemli. Bu noktada da kararı arkadaşlarımız verdi. Sendika üyesi arkadaşlarımızın almış olduğu grev kararını saygıyla karşılıyorum.

İnşallah daha düzgün daha iyi koşullarda bu işin sonuçlanmasını diliyoruz. Ama süreç ne olacak göreceğiz. Üstümüze ne düşüyorsa bu noktadan sonra arkadaşlarımızla bunu sürdüreceğiz.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle