GeriGündem ‘Lan’ dedi, müdürlükten oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  66
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Lan’ dedi, müdürlükten oldu

‘Lan’ dedi, müdürlükten oldu
refid:3938449 ilişkili resim dosyası

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümetin tarım politikasını protesto eden narenciye üreticisi Mustafa Kemal Öncel’e kızarak söylediği ‘lan’ sözü, 3 yıl önce Adana’da Yüreğir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Bolat’ı oturduğu koltuğundan etti. Bolat’a görevinden alınmanın yanı sıra maaş kesim cezası da verildi. Cezaları gururuna yediremeyip emekli olan Bolat, “Ben kullandığım bu kelime nedeniyle özür diledim. Başbakanımızın da söylediği bu söz nedeniyle kamuoyundan özür dilemesi gerektiğine inanıyorum” dedi.

24 Ocak 2003’de, Merkez Yüreğir İlçesi’ne bağlı Sofulu Beldesi Şehit Pilot Üsteğmen Akif Palalı Lisesi’nin o dönemde Müdür Vekili olan Mehmet Doğan, yanında DSP belde yöneticisi ile birlikte Yüreğir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Bolat’ı ziyaret edip okullarının ihtiyaçlarının giderilmesini istedi. Ali Bolat da iddiaya göre “Benim ülkeyi bölenlerle, bölücülerle işim yok, gidin şube müdürleriyle görüşün” dedi ve kapıdan çıkarlarken de “Gel lan müdür buraya” diye bağırdı.

ÖZÜR DİLEDİ

Maaş kesme cezası nasıl uygulanıyor?

Hakkında soruşturma açılan öğretmen veya memurun durumu bağlı bulunduğu kamu kurumundaki İl Disiplin Kurulu’nda görüşülüyor. İl Disiplin Kurulu’nun verdiği maaş kesme cezası kararı ilgili kaymakamlığa gönderiliyor. Konunun muhatabı memura tebliğinin ardından verilen ceza miktarı mutemetlik tarafından kesiliyor. Para cezasının miktarının belirlenmesinde ise brüt maaş dikkate alınıyor. Buna göre, 4’te 1 maaş kesme cezası alan bir kişinin brüt maaşının bin YTL olduğu dikkate alınırsa, aylık 250 YTL eksik maaş ödeniyor ve siciline işleniyor.

Lise Müdür Vekili Mehmet Doğan, bu hitap şekili nedeniyle İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Bolat hakkında İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şikayette bulundu. Soruşturma aşamasında Bolat, söylediği sözlerin sinirli bulunduğu bir anda söylediğinin farkına varıp, Doğan’dan özür diledi. Doğan da şikayetini geri aldı.

SORUŞTURMA TAMAMLANDI

Buna rağmen açılan soruşturma tamamlandı. İlçe Milli Eğitim Müdürü, ‘Bölücülerle işim yok’ sözü nedeniyle görevden alınıp, bir köy okuluna sürüldü. ‘Lan’ demesi de hakaret sayılıp 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’nın 125/D-d maddesi uyarınca ‘Tevhiden bir yıl kademe ilerlemesinin durdurulması’ cezası verildi. Doğan’ın o andaki görev durumu dikkate alınarak, bu ceza 4’de 1 oranında maaş kesimi cezası olarak uygulandı.

Bolat, görevden alınması ve verilen cezaların durdurulması için Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Davalar sürerken, ceza almayı hazmedemediğini belirten Bolat, 2004’ün Ağustos ayında emekliye ayrıldı.

‘BAŞBAKAN DA ÖZÜR DİLEMELİ’

‘Lan’ demekle yanlış yaptığını belirten Ali Bolat, “İnsan hiç umulmadık anlarda kişisel hareketler yapabiliyor. O sözü de o anda söyledim. Pişman olup müdür vekilimizden özür diledim. Kendisi de şikayetini geri aldı. Ancak, hak etmediğim nedenle verilen ceza bana çok ağır gelince milli eğitim müdürlüğü kimliğimle emekli oldum” dedi.
Başbakan Erdoğan’ın Mersin’de kendisini protesto eden narenciye üreticisine ‘lan’ diye hitap etmesinin yanlış olduğunu da vurgulayan Bolat, “Sayın Başbakanımız herhalde istemeden bu sözü söyledi. İstenmeyecek bir olay. Bu kelimeyi kullanması uygun bir davranış değil. Bir devlet büyüğümüzün bu tür konuşma yapması çok büyük sıkıntı verir. Ben özür diledim. Başbakanımızın da çiftçiden, kamuoyundan ve toplumdan özür dilemesi gerektiğine inanıyorum” diye konuştu.

‘Lan’ sözüne muhatap olan Şehit Pilot Üsteğmen Akif Palalı Lisesi eski Müdür Vekili olan ve şu anda öğretmenliğe devam eden Doğan ise “Kapanmış bir olay. Tekrar gündeme getirmenin bir anlamı yok” diyerek açıklama yapmaktan kaçındı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle