Gündem Haberleri

  Laiklik tartışması

  Şehriban OĞHAN/ANKARA
  19.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TBMM 19 Mayıs Üniversitesi Araştırma Komisyonu’na bilgi veren Rektör Ferit Bernay, "Personel alımında laik olanla olmayanı nasıl ayırıyorsunuz" sorusuna, vekillere laiklik yemini ettiklerini hatırlatarak yanıt verdi. Bernay "Ettiğiniz yeminin kurallarına biz de uymakla mükellefiz" dedi.

  Aralarında Bernay’ın da bulunduğu bazı kişileri dinlemek için Samsun’a giden komisyon çalışmalarını tamamladı. Bernay’ın ifadesi sırasında vekillerle rektör arasında ilginç diyaloglar yaşandı. Komisyon Başkanı AKP’li Cemal Yılmaz Demir, üniversitedeki kadrolaşma iddialarını hatırlatarak personel alımında laik olanla olmayanın nasıl ayırdedildiğine yönelik bir soru yöneltince Bernay şunları söyledi:

  "Söylediğiniz gibi bir ayrım yok. Siz milletvekili olurken laiklik ve Anayasa’ya bağlı kalacağınıza nasıl yemin ettiyseniz, ben de o yeminin kurallarına uymakla mükellefim."

  2000 yılına kadar öğretim üyeleri alımında hiçbir ölçüt bulunmadığını belirten Bernay YÖK ile işbirliği yaparak objektif kıstaslar belirlediklerini ifade etti. Bernay üniversitedeki akraba ilişkilerini ise ailedeki eğilime göre açıkladı. Tıpçı ailenin çocuğunun tıpçı olmasının doğal olduğuna işaret eden Bernay, "Yasal prosedürleri sağlamışlarsa akraba olmalarında ne sakınca var, akrabasınız çalışamazsınız mı diyelim?" dedi.

  MECLİS CAMİSİ ÖRNEĞİ

  Bernay, üniversite camisinin kullanımında engeller olduğu iddiası üzerine de Meclis camisini örnek gösterdi. Üniversiteye girişte güvenlik şeridi olduğunu belirten Bernay, "Meclis’te nasıl güvenlik kartı alan içeriye girebiliyor ve camiden yararlanıyorsa, üniversitede güvenlik şeridini geçen camiden yararlanıyor" diye konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı