Gündem Haberleri

  Laiklik olmazsa olmaz

  Hürriyet Haber
  06.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, laikliğin din ve vicdan özgürlüğüne indirgenemeyeceğini belirterek, Türk Ulusu'nun, laik rejim sayesinde inancını özgürce yaşadığını, inancıyla ilgili değer yargılarını siyasete karıştırmadığını bildirdi.

  Sezer, laiklik ilkesinin Anayasa'ya girişinin 69. yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda şu görüşleri dile getirdi:

  PEKİŞTİRİLDİ

  Atatürk devrimleri ve başta Medeni Yasa olmak üzere çağdaş ülkelerin hukuk sistemini esas alan birçok yasanın kabulüyle, laiklik yönündeki atılımlar pekiştirildi. Laiklik 5 Şubat 1937'de Anayasa'ya girdi. Laiklik, ana ilke olarak din ve dünya işlerinin birbirinden ayrılmasıdır. Laiklik kuşkusuz, demokrasinin olmazsa olmaz koşulu, özgürlüklerin güvencesidir.

  TÜM BİREYLER EŞİT

  Devletimize insan haklarına saygılı bir devlet olma özelliğini de kazandıran laiklik, inancı, dünya görüşü ne olursa olsun tüm bireylerin eşit olduğu bir toplum düzenini amaçladı. Laiklik, toplumsal barışın, çağdaş değerlerin, din ve vicdan özgürlüğünün en büyük güvencesi. Türk Ulusu, laik rejim sayesinde inancını özgürce yaşıyor, inancıyla ilgili değer yargılarını siyasete ve diğer alanlara karıştırmıyor.

  ÖDÜN VERİLMEZ

  Laiklik ilkesinin yerleşmediği toplumlarda özgür düşünce gelişemez. Türk Ulusu, laik, demokratik çağdaş yaşam seçiminden ödün vermeyeceğini kanıtladı. Laiklik ilkesinin Anayasa'ya girişinin 69. yıldönümünü kutluyor, yurttaşlarımıza esenlikler diliyorum.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı