Gündem Haberleri

  Laikliğin simgesi

  Hürriyet Haber
  18.02.2005 - 01:57 | Son Güncelleme:

  Yargıtay Başkanvekili Şirin’in ‘Devrini kapattık’ dediği Atatürk döneminin Adalet Bakanı Mahmut Esat Bozkurt’a, Cumhurbaşkanı Sezer sahip çıktı. Sezer, ‘Türk aydınlanmasının simgesi Mahmut Esat, laik yaşam ve yönetim biçimini en güzel biçimde yansıttı’ dedi.

  CUMHURBAŞKANI Ahmet Necdet Sezer, Medeni Yasa’nın kabul edilişinin yıldönümü dolayısıyla dün yayımladığı mesajda, Yargıtay Birinci Başkanvekili Osman Şirin’in, Türkiye’nin ilk adalet bakanlarından ‘Anadolu Türk devriminin meşalesi’ diye anılan Mahmut Esat Bozkurt döneminin kapandığı sözlerine sert yanıt verdi. Sezer, Bozkurt’un o dönemde yazdığı Medeni Yasa’nın kabul edilmesinin ‘Türk aydınlanmasının simgelerinden’ olduğunu ifade etti.

  IŞIK TUTUYOR

  İki sayfalık mesajında, Bozkurt’un yazdığı Medeni Yasa’nın genel gerekçesinde laik hukuk sisteminin zorunluluğunun, günümüze de ışık tutacak biçimde anlatıldığını vurgulayan Sezer, mesajına bu bölümden alıntı yaptı. Sezer, ‘Yeni Medeni Yasa’ya da özetlenerek konulan bu gerekçe, Yüce Atatürk’ün ulusu için öngördüğü laik yaşam ve yönetim biçimini en güzel biçimde yansıtmaktadır’ dedi. Sezer, Şirin’in ‘Laikliği artık devletin değil halkın koruması gerektiği’ şeklinde gerekçe yazdığı Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun son kararına da şu sözlerle dokundurdu:

  TARTIŞILAMAZ

  ‘Atatürk devrimleri, onun ilkeleriyle birlikte, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin ayakta kalmasını, gelişmesini, güçlenmesini sağlayan en önemli yapı taşlarıdır.
  Bugün daha çok özgürlük istenebiliyorsa, cumhuriyetin kuruluş felsefesiyle örtüşmeyen açılımlar tartışılabiliyorsa, bunun Atatürk devrimlerinin sağladığı özgürlükçü ortam sayesinde yapılabildiği unutulmamalıdır. Bu nedenle, Atatürk ilke ve devrimlerinin her türlü tartışmanın üzerinde olduğu kuşkusuzdur.’

  79 yıllık hükümranlık sona erdi

  YARGITAY Birinci Başkanvekili ve Ceza Genel Kurulu Başkanı Osman Şirin, 10 Şubat günü Yeni Türk Ceza Yasası’nın Genel Hükümleri ve Yansımaları Paneli’nde yaptığı konuşmada, şunları söylemişti: ‘Geçmiş dönemini sonlandırıyoruz ve yeni bir dönemi açıyoruz. 1926 başlayan ve dönemine bir hukukçu olarak adını vermiş bulunan Mahmut Esat Bozkurt, bütün saygınlığıyla 79 yıl boyunca hükümranlığını sürdürdü bu ülkede. (Eski TCK’nın yürürlükte kaldığı dönem) Şimdi yeni bir dönem, uygar dünyaya açılım adı altında başlıyor. Tam 50 gün sonra 1 Nisan’da (Yeni TCK’nın yürürlüğe gireceği tarih) yeni bir ışık yakılacak.’
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı