GeriGündem Laikliği kemiriyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Laikliği kemiriyor

İmam hatiplere ÖSS'de avantaj sağlayan yasa tasarısını eleştiren CHP Lideri Baykal, hükümetin eğitim düzenini dinsel etkilere açmaya yönelik gizli planları olduğunu savundu. Milli Eğitim Bakanı Çelik'i ‘laik düzeni kemirmek’le suçlayan Baykal, ‘‘Türk milli eğitim sisteminin başında laikliği içine sindirememiş bir kişinin bulunması çok acı’’ dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, hükümetin imam hatip liselesi mezunlarına üniversiteye giriş sınavında avantaj sağlayan yasa tasarısına sert tepki gösterdi. Baykal, ‘‘Milli Eğitim Bakanlığı laik düzenin kemirilmesi ve eritilmesi çabasının odağını oluşturmaktadır’’ dedi. Baykal, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in de hayatı boyunca bu konularda belli bir mücadelenin içinden gelmiş biri olduğunu söyledi.

GİZLİ ÇABALARI VAR

CHP Grup Toplantısı'nda konuşan Baykal, AKP'nin bir yandan ‘‘Milli Görüş gömleğini çıkardım’’ diyerek nutuk attığını, öbür yandan da Milli Eğitim Bakanlığı aracılığıyla Türkiye'nin eğitim düzenini dinsel etkilere açmaya yönelik gizli çabalar yürüttüğünü söyledi. Türk milli eğitim sisteminin başında laikliği içine sindirememiş ve onu kemirmeyi amaçlayan bir kişinin bulunmasının çok acı olduğunu belirten Baykal şunları söyledi:

HIZLA KADROLAŞIYORLAR

‘‘Türkiye'de milli eğitimin, milyonlarca çocuğumuzun, Türkiye'nin bütün dünyanın takdirini kazanan bu çağdaş düzenini içine sindirememiş, yaşamı boyunca buna karşı mücadeleyi kendisine ilke edinmiş bir siyasetçinin eline 21. yüzyılda teslim edilmiş olması gerçekten hüzün vericidir. Çelik
Türkiye'deki laik eğitim sisteminin yanına dinsel eğitim sistemini de yerleştirmeye çalışıyor. Bu yüzden görev başına gelir gelmez binlerce okul müdürünü değiştirdi. Bir gecede 176 talim terbiye uzmanı görevinden alındı.’’

ÇELİK: SORUNUMUZ YOK

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise Koç Üniversitesi'nin 10. Yıl Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, ‘‘Cumhuriyetimizin temel nitelikleriyle, demokratik, laik ve sosyal hukuk devletiyle hiçbir sorunumuz yok’’ dedi. Ülkenin değerlerini tartışmaya açmanın kimseye bir şey kazandırmadığını belirten Çelik, şöyle devam etti:

‘‘Bilim, din üzerinde bir baskı oluşturma hakkına kimse sahip değildir. Bilim ve aklı vahiyle karıştırmak, bilimi vahiyin alternatifiymiş gibi söylemek, bu ülkenin insanları arasında çatışma oluşturma fikrinden kaçmamız gerektiğini düşünüyorum.’’

GÜRÜZ: KARARLIYIZ


Törende kürsüye çıkan YÖK Başkanı Kemal Gürüz ise Bakan Çelik'e ‘‘İnsan aklının üstünlüğünü reddedenlerle konuşulmaz’’ yanıtını verdi. Gürüz, şunları söyledi:

‘‘Üniversiteler değişen şartlara adapte olmuşlardır, ancak asla aklın üstünlüğünden taviz vermemişlerdir. Cumhuriyet'in temeli de budur. Türkiye üniversiteleri, insan aklını reddeden müesseseleri ikame etmek üzere Büyük Atatürk ve silah arkadaşları tarafından Türkiye'ye armağan edilmiştir. Biz bu misyonun temsilcisiyiz ve maliyeti ne olursa olsun, bunu sonuna kadar sürdürmeye kararlıyız.’’

Selam bile vermediler

Yükseköğretim yasa taslağı nedeniyle sık sık karşı karşıya gelen Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz, Koç Üniversitesi'nin 10. Yıl Açılış Töreni'nde buluştu. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de katıldığı törende birer konuşma yapan Çelik ve Gürüz, isim vermeden birbirlerini sertçe eleştirdi. Göz göze gelmemeye çalışan ikilinin, protokolle selamlaşırken birbirlerini es geçmeleri dikkat çekti.

Laik misiniz?

TBMM Başkanı Bülent Arınç, 550 milletvekiline ilginç bir anket uyguluyor. Milletvekillerinin annesinin eğitim durumundan, dindar mı, laik mi olduğuna kadar siyasi eğilimini ortaya çıkarmayı amaçlayan anket, bazı milletvekillerinin tepkisini çekti. Sorularını bizzat Arınç'ın belirlediği ve Pollmark adlı Araştırma Şirketi'nce yapılan ankette milletvekillerine her türlü soru yöneltiliyor. Yüz yüze görüşülerek yapılan ankette milletvekillerine, ‘‘verilen bilgilerin özel olması nedeniyle’’ ad sorulmuyor. Anketin amacıyla ilgili olarak da anket formunda, ‘‘Milletvekillerinin TBMM yönetiminden beklentileri ve Meclis'in etkinliğinin artırılması yönündeki düşünceleriniz son derece önemlidir’’ görüşüne yer veriliyor. Ankette milletvekillerine halen hayatta olmayan liderlerle, mevcut liderlerin adları da verilerek, bunlara ne derece yakınlık duydukları soruluyor. Liderlerin milletvekilleri gözündeki beğenilme derecesinin sorulduğu bu bölümde, eski başbakanlar Tansu Çiller ile Mesut yılmaz'ın adları bulunmazken, parti lideri olmamasına karşın Bülent Arınç'ın adının da bulunması dikkat çekti. Bu soru Meclis'te ‘‘Arınç, AKP milletvekilleri içindeki gücünü ölçüyor’’ yorumlarına neden oldu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle