Gündem Haberleri

  Laikliği hedef göstermek 312'ye girer

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  22.11.2001 - 01:50 | Son Güncelleme:

  8. Ceza Dairesi, Yeni Asya International adlı dergideki yazısı nedeniyle 312'den yargılanan Yazı İşleri Müdürü Mustafa Döküler hakkında verilen beraat kararını oybirliğiyle bozdu.

  Yargıtay 8'inci Ceza Dairesi, sürekli tartışılan ve değiştirilmesi için kanun tasarısı bile hazırlanan TCK'nın 312'nci maddesiyle ilgili yeni bir yorum getirdi. Daire, ‘Köktendincilerin laikliği hedef gösteren açıklamalarının’ da TCK'nın 312'nci maddesi kapsamında, ‘Din anlayışı farklılığı gözeterek halkı kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek’suçunu oluşturduğu sonucuna vardı. Bu gerekçeyle ilk kez, ‘Laik düzen yanlılarının Mussolini’den, Stalin'den farklarının bulunmadığını' ve ‘Ülkede geçerli laik düzenin İslama ve Kuran’a karşı vahşice saldırı düzenlediğini' savunan Yazı İşleri Müdürü Mustafa Döküler'in sözlerini, ‘Eleştiri niteliğinde, suç oluşturmaz’ diyerek, beraat ettiren İstanbul 4 No'lu DGM'nin kararı bozuldu. Karar, Başkan N. Ünver, üyeler S.Çetinkol, Z.Aslan, K.Özkan ve H.Y Aktan'ın oluşturduğu heyet tarafından oybirliği ile verildi.Yargıtay'ın, bu kararı ‘örnek’ oluşturacak.

  SANIK YENİDEN YARGILANACAK

  Bozma kararı üzerine, sanık Mustafa Döküler, İstanbul 4 No'lu DGM'de yeniden yargılanacak. DGM, bozma kararına uyarsa, Döküler, 1-3 yılla DGM'de 312'nci maddeden hakim karşısına çıkacak. DGM ilk kararında direnirse, son sözü Yargıtay Ceza Genel Kurul'u söyleyecek.

  İŞTE DAVA KONUSU OLAY

  İstanbul 4 No'lu DGM'de, Haftalık Yeni Asya International isimli derginin 5 Ekim 2000 tarihli sayısında yayımlanan ‘Zelzelelere denk bir felaket’ başlıklı ve Şükrü Bulut imzalı yazı nedeniyle TCK'nın 312'nci maddesinden dava açıldı. Davada, derginin Yazı İşleri Müdürü Mustafa Döküler yargılandı. DGM, sanığın sözlerinin eleştiri sınırları içinde olduğuna ve TCK'nın 312'nci maddesindeki suçu oluşturmadığına karar verdi ve Döküler'i beraat ettirdi. Beraat kararı, DGM savcılığı tarafından temyiz edildi. Temyiz incelemesini yapan Yargıtay 8.Ceza Dairesi, sanık Döküler'in, beraat kararını bozarken, TCK'nın 312. maddesine de yeni bir boyut getirildi. TCK'nın 312. maddesinde, yeralan, ‘Din farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek’ tanımını yeniden yorumlayan Daire, ‘Köktendincilerin, laik kesimle aralarındaki din anlayışı farklılığını tahrik etmelerini’ de suç saydı. Köktendincilerin, laik kesim aleyhine, din anlayışı farklılığını vurgulayarak, yapacakları açıklamaların da TCK'nın 312. maddesi kapsamında cezalandırılmasının yolu açıldı. Daire'nin, 5 Kasım tarihli ve 2001/11352 esas sayılı ‘örnek’ oluşturacak kararı özetle şöyle:

  ‘‘Sanığın yazıişleri müdürü olduğu ‘‘Yeni Asya İnternational' adlı derginin 29 Eylül-5 Ekim 2000 tarih ve 128 sayılı nüshasında yayınlanan, ‘Zelzelelere denk bir felaket' başlıklı Şükrü Bulut imzalı yazıda; Ülkede geçerli laik düzenin İslam'a ve Kuran'a karşı mücadele yürüttüğü, dahası vahşice saldırılar düzenlediği belirtilip, laik düzen gereği ve iç hukukun uygulanması sonucu görevlerinden uzaklaştırılan ordu mensuplarının hain işlemine tabi tutulan insanlar olarak sayıldıkları iddia edilip, 80-90 yıldır (nifakına, cerbezesine ve istibdadlarına mani olamadıklarımız) şeklinde nitelendirilen ülkedeki laik düzen yanlılarının (Haccac, Yezid, Cengiz, Hülagu, Mussolini ve Stalin'den) farklı olmadıklarını belirterek, halkı din anlayışı farklılığı gözetmek suretiyle kin ve düşmanlığa tahrik ettiği sabit olduğu halde, dosya içeriğine uymayan bir gerekçeyle yazılı şekilde beraat hükmü kurulması bozmayı gerektirmiştir.’’
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı