Gündem Haberleri

  Laiklerin demokrasiye çok saygıları yok

  DIŞ HABERLER SERVİSİ
  30.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Nobel’li yazarımız Orhan Pamuk, kendisini kültürel olarak laiklere yakın hissettiğini belirtti, “Birçoğu iyi insanlar ama demokrasiye, halkın oylarına ve insan haklarına çok saygıları yok” dedi. Pamuk, hükümetin de Kürt sorununa daha yumuşak yaklaşması gerektiğini söyledi.

  NOBEL ödüllü yazar Orhan Pamuk, hükümetin “Kürt meselesine ilişkin yumuşak ve liberal tavır geliştirmek yerine, sert tavır izlediğini” ileri sürerek, “(Hükümet) konuya yumuşak biçimde nasıl yaklaşacağını bilmezse, sorun maalesef devam edecek” dedi. Amerikan PBS televizyonunda ‘Charlie Rose Show’ adlı programa katılan Pamuk, Türkiye’deki ‘esas çekişme’nin ne olduğunun sorulması üzerine, iki çekişme bulunduğunu belirterek, bunlardan birinin “Daha fazla kültürel, dilsel, siyasal hak talep eden Kürt halkıyla, bundan korku duyan ve gerçekte bu konuyu daha liberal ve yumuşak biçimde nasıl ele alacağını bilmeyen merkezi hükümet arasındaki çekişme” olduğunu söyledi. Pamuk, ikinci mesele olan “Laik-İslamcı çekişmesi” hakkında ise şunları söyledi:

  Türkiye laik

  Bu, Türkiye’de son 200 yıldır devam eden bir kavga. Türkiye, Batılılaşma projesini geliştirmeye başladığında, bu sorun da başladı. Bence Türkiye kesinlikle laik bir ülke. Liderlerinin 10 yıl önce kendilerini ‘İslamcı’ olarak tanımladığı bir partinin bugün iktidarda olması da, bu resmi çok fazla değiştirmiyor.

  Demokrasi korkusu

  Atatürk’ün laiklik projesi işliyor. İşlemeyen, demokrasi, insan hakları, ifade özgürlüğü, bunlar sorun. Bunun siyasi gündem yüzünden olduğunu gerçekten düşünmüyorum. Bu, ordu ve bürokrasi içindeki muhafazakar ve otoriter bazı yönetici elitlerden kaynaklanıyor. Maalesef demokrasiden korkuyorlar.

  Şeriat bahane

  (‘Demokrasinin din devletine dönüşeceğinden mi korkuluyor’ sorusu üzerine) Hayır, böyle söylüyorlar, ama ben öyle olduğunu düşünmüyorum... Bence bahane bu. Maalesef, Türk bürokrasisi ve ordudaki bazı kesimler, sahip oldukları ayrıcalıklarını kaybetmek istemiyor. Bu kesimler, AB ile müzakerelerden de memnun değiller. Çünkü ayrıcalıklarının bazılarını kaybedebilirler.

  Laiklere yakınım

  Kendimi kültürel olarak onlara (laiklere) yakın hissediyorum. Daha Batılılar, ancak, kendi otoriter hallerinin, hoşgörüsüzlüklerinin, ifade özgürlüğü üzerinde durmamalarının, Türkiye’de insanların oylarına saygı göstermemelerinin sorununu yaşıyorlar. Türkiye’nin diğer bir iç sorunu, laiklerin birçoğu iyi insanlar ama demokrasiye, halkın oylarına ve insan haklarına çok saygıları yok.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı