Gündem Haberleri

  Laetitia kırmızı halıda

  Reha ERUS / ROMA
  31.08.2012 - 23:30 | Son Güncelleme:

  Dünyanın en eski film festivali olan Venedik Film Festivali’nin 69’uncusu Hint kadın yönetmen Mira Nair’in ‘The Reluctant Fundamentalist’ (Gönülsüz Köktendinci) filmiyle açıldı.

  Festivalin meşhur ‘Kırmızı Halı’ seremonisine bu yıl jüri üyesi olan Fransız model Laetitia Casta damgasını vurdu. Şeffaf, dantelden bir Dolce&Gabbana tuvaleti giyen Casta, kırmızı halıda gala filminin yıldızları olarak yürüyen Kate Hudson ve Naomi Watts’ı gölgede bıraktı.

  Laetitia kırmızı halıda

  Fransız model Laetitia Casta

  Batı İslam’ı anlamalı

  Yönetmen Mira Nair, yarışma dışı gösterilen filmi ile ilgili olarak, “Ben Doğu’nun 11 Eylül’ünü anlatmak istedim. George Bush’un ‘Ya Amerika’dan yanasın ya da karşısın. Üçüncü alternatif yok’ sözleri çok önyargılıydı. Batı, İslam’ı anlamalı. Bunun için din, kültür ve ekonomi yoluyla radikalizmi aşarak birbirleri ile birleşebilirler” diye konuştu.

  Jüri başkanlığını ABD’li yönetmen Michael Mann’ın yaptığı festivalde bir başka dini filmin tartışma yaratması bekleniyor. Amerikalı ünlü yönetmen Paul Thomas Anderson’ın ‘The Master’ (Usta) adlı filmi Scientology tarikatı ve onun karizmatik lideri Rob Hubbard’ı anlatıyor. Her ne kadar yapımcılar filmin Scientology ile bir ilgisi olmadığını söyleseler de Tom Cruise yarışma bölümüne son anda eklenen ‘The Master’ın gösterilmemesi için sonuna kadar mücadele etmişti.

  Festivalin yeni başkanı Alberto Barbera açılış galasında yaptığı konuşmada, “Ekonomik bir sinema şöleni hazırladık. Bütçemize göre hareket ediyoruz ama kaliteli olacağından eminiz” dedi. Festivalin bir başka yeniliği ise bu yıl Kırmızı Halı’daki geçit törenine davetli olan seyircilerin de katılabilecek olması. Bu arada İran’da halen tutuklu bulunan yönetmen Cafer Penahi için koltuk boş bırakıldı ve bu hareket alkış aldı.    

  Laetitia kırmızı halıda

  Hint kadın yönetmen Mira Nair

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı