Gündem Haberleri

  'Ladin ve Molla Ömer Kandahar'da'

  Hürriyet Haber
  26.11.2001 - 11:32 | Son Güncelleme:

  Kuzey İttifakı`nın Dışişleri Bakanı Abdullah, Usame bin Ladin ile Taliban lideri Molla Ömer`in Kandahar`da olduğuna inandığını söyledi.

  Kuzey İttifakı`nın Dışişleri Bakanı Abdullah Abdullah, düzenlediği basın toplantısında Bin Ladin ile Molla Ömer`in aynı bölgede kıskaç altında olduğunu kaydetti.

  Taliban`ın elindeki son kent olan, kalesi Kandahar`a saldırı planlayan yerel aşiret mensuplarına katılmak üzere dün Amerikan askerlerinin indiği bölgeye Kuzey İttifakı birliklerinin gönderilmeyeceğini belirten Abdullah, şöyle dedi: "Kandahar`a birlik gönderme gibi bir düşünce yok. Masada böyle bir şey bulunmuyor, ancak bazı komutanlar yardım için gitti." 

  LADİN DNA`SINDAN TESPİT EDİLECEK

  ABD, ``ölü ya da diri`` ele geçirmeyi hedeflediği  Ladin`i ölü bulursa, bulunan kişinin gerçekten Bin Ladin olup olmadığını, DNA testiyle tespit edecek.

  Amerikan Time Dergisi`nin haberine göre, Amerikalı yetkililer, bu amaçla Ladin`in Suudi Arabistanlı akrabalarından DNA örnekleri aldı.

  Bütün dünyada inşaat işleriyle ilgilenen zengin Bin Ladin ailesinin üyeleri, Usame Bin Ladin ile bağlantıları olmadığında ısrar ediyor. Bin Ladin`in ABD`de bulunan kardeşleri, terörist faaliyetlerde bulunduğu için Usame ile bütün ilişkilerini kestikleri yönünde açıklama yapmıştı. Bu çerçevede Bin Ladin`in akrabalarının, DNA örneklerini Amerikalı yetkililere vermekte sorun çıkarmadığı belirtiliyor.

  Ancak bu DNA örneklerinin Bin Ladin ile eşleşebilmesinde, Bin Ladin`in annesinden alınacak DNA`nın tam tanımlayıcı olacağı da derginin haberinde kaydedildi. Bin Ladin`in annesinin, işbirliği yapma yönündeki tavrı ise haberde belirtilmedi.

  NEWSWEEK: LADİN 200 GAZ MASKESİ VE ASTRONOT KIYAFETİ ALDI
     
  Amerikalı yetkililer, Afganistan`da saklanan Ladin`in elinde nükleer silah olduğuna dair kanıt bulunmadığını belirtirken, 11 Eylül olayları öncesinde Bin Ladin`in, 200 gaz maskesi ve astronot kıyafeti satın aldığı öne sürüldü.

  Amerikan Newsweek dergisinin haberinde, Bin Ladin`in bu maskeleri ve astronot elbiselerini, 11 Eylül`de New York`taki Dünya Ticaret Merkezi`nin ikiz kuleleri ve Washington`da Pentagon binasına düzenlenen terörist saldırılardan kısa süre önce bir akrabası aracılığıyla satın aldığı iddia edildi.

  Dergiye göre Bin Ladin, ABD`nin nükleer, kimyasal veya biyolojik silahlarla karşılık vermesinden endişe ettiği için bu alışverişi gerçekleştirdi.

  BUSH: ŞU YA DA BU ŞEKİLDE LADİN`İ YAKALAYACAĞIZ

  ABD Başkanı Bush, "Şu ya da bu şekilde Bin Ladin`i yakalayacağız. Belki 3 yıl alabilir, 10 yıl alabilir. Ancak Ladin gitse bile bütün dünyadaki terör ağı kalacak. Taliban sonrası hükümeti birleştirmek zor olacak. Afganistan`dan sonra global koalisyonu birarada tutmak zor olacak" dedi.

  GUAM VALİSİ: EL KAİDECİLERİ KARŞILAMAYA HAZIRLIKLI OLALIM
     
  Bu arada, Ladin ve örgütü El-Kaide militanlarının yakalanması halinde Büyük Okyanus`taki Guam adasına konulacak haberlerinin gerçeklik payı artmaya başladı. Adanın valisi, ada sakinlerinden, mahkum El Kaide üyelerini karşılamaya hazır olmalarını istedi.

  Vali Carl Guiterrez, dün gece radyodan halka seslendiği konuşmasında, ABD`nin terörle mücadelesini desteklemek gerektiğini söyledi ve ``El Kaide mensuplarını ağırlamaya hazır olalım`` dedi.

  Vali, El Kaide militanlarının Guam`a getirilmesi konusunda henüz kesinleşmiş bir şey olmadığını da belirtti.

  Mahkum El Kaide mensuplarının, 152 bin nüfusa ve 541 km2`lik yüzölçümüne sahip özerk bölge Guam`a gönderileceği söylentileri çıkınca, bölge halkı ve bazı yöneticiler, bunun turizme darbe indireceği uyarısında bulunmuşlardı. 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı