GeriGündem Ladin’den özel emir almış
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ladin’den özel emir almış

Ladin’den özel emir almış
refid:3918916 ilişkili resim dosyası

15-20 Kasım 2003’te İstanbul’u kana bulayan bombalı saldırıların fikir babası olduğu iddia edilen Louai Sakka hakkında ’ağırlaştırılmış müebbet hapis’ istemiyle dava açıldı. İddianamede, Sakka’nın eylem emrini bizzat Ladin’den aldığı belirtildi.

İSTANBUL Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 6 aylık soruşturma sonunda hazırlanan iddianamede Louai Sakka’nın "El Kaide terör örgütü yöneticisi olmak, Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs etmek, izinsiz patlayıcı madde imal ve ithal etmek, sahte kimlik ve pasaport bulundurmak, genel güvenliğin tehlikeye atılması" suçlarından yargılanması istendi. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada Sakka’yla birlikte tutuklanan Hamed Obysi’nin ise "Yasadışı örgüte üye olmak, izinsiz patlayıcı madde imal ve ithal etmek, sahte pasaport kullanmak ve genel güvenliğin taksirle tehlikeye atılması" suçlarından 15 yıldan 35 yıla kadar hapsi talep edildi.

EL KAİDE YÖNETİCİSİ

İddianameye göre, Sakka, Antalya’daki bombalı eylem emrini bizzat El Kaide terör örgütü lideri Ladin’den aldı. Ayrıca Kuzey Irak’taki örgütsel eylemler ile ve Türk TIR şoförünün öldürülmesi olayında bulundu. Türkiye’ye sık sık gelip giderken bir kez sahte pasaportla yakalandı. Sakka’nın Antalya’daki eyleminin sadece İsrail’e zarar vermek olmayıp, son zamanlarda mücahitleri ülkelerine teslim etmesi nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti’ni de cezalandırmayı amaçladığı iddia edildi.

Sakka’nın ’El-Kaide terör örgütünün üst düzey özel vazifeye haiz yöneticisi olduğu da belirtilen iddianameye göre, İstanbul’daki bombalı intihar saldırılarının fikrini ortaya atan Sakka, eylem için gerekli parayı da aktardı. Sakka, Ebu Mus’ab El Zerkavi ile görüşerek 50 bin doları Ebu Raşid aracılığıyla gönderdi. Bir çorap içinde 110 bin doları da Topkapı’da Habip Aktaş ve Gürcan Baç’a bizzat verdi. Sakka, Habip Aktaş’ın Irak’a gönderdiği Azat Ekinci ve Abdulkadir Karakuş’u Zerkavi’ye teslim etti.

Antalya’da İsrail yolcu gemilerine patlayıcı yüklü tekneyle saldırmayı planlayan Sakka, Hamed Obysi’nin de yardımıyla bomba üretirken patlama meydana geldi. Çıkan yangın üzerine sanıklar kaçtılar. Obysi Hatay Cilvegözü sınır kapısında, Sakka ise Diyarbakır Atatürk Havalimanı’nda yakalandı.

Sanıklar Antalya’da planlanan eylemde kullanmak için 6 bin Euro’ya Tufan adlı yatı ve 350 bin dolara da Antalya Beldibi’ndeki villayı satın aldı. Ayrıca Sakka’nın eylem için denizde 25 metre derinliğe inen ve ses çıkarmayan, akülü özel bir su skooterı aldığı da ortaya çıktı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle