Gündem Haberleri

  Ladin, Afganistan'da olmayabilir

  Hürriyet Haber
  19.11.2001 - 10:23 | Son Güncelleme:

  Taliban'ın büyükelçisi Zaif, Ladin'in kendi bölgelerinde olmadığını söyledi. Pentagon, aynı görüşte değil.

  KERİMOV'UN BELALISI ÖLDÜRÜLDÜ
  Kuzey İttifakı'nın Özbek Komutanı General Raşid Dostum, Taliban müttefiki Özbek milislerinin komutanı Cuma Namangani'nin öldürüldüğünü söyledi.
  BBC'ye demeç veren Dostum, ''Bize ulaşan bilgilere göre, Namangani ve 24 adamı, kuzeydeki Kunduz bölgesinde süren şiddetli çatışmalarda öldürüldü'' dedi.
  Namangani'nin liderliğini yaptığı Özbek İslami Hareket Örgütü, Özbekistan Devlet Başkanı Kerimov'u devirmek ve ülkeye şeriat yönetimini getirmek için yıllardır savaşıyor. Özbekistan'da hakkında idam cezası bulanan Namangani, ülkesinin bağımsızlığını kazandığı yıllarda Kerimov ile işbirliği içerisindeydi. Ancak Kerimov'un, Namangani ve diğer liderleri, kendisine tehdit olarak görmeye başlamasıyla terörist ilan edildi.

  Afganistan'daki Taliban rejiminin İslamabad Büyükelçisi Molla Abdüsselam Zaif, Usame bin Ladin'in Taliban tarafından kontrol edilen dört bölgede olmadığını ve hatta Afganistan'da bile olmayabileceğini söyledi.
  Taliban rejiminin tek büyükelçisi Zaif, Reuters'e yaptığı açıklamada, ''Onun Afganistan'da olup olmadığını bilmiyoruz. Ancak O kesinlikle bizim kontrolümüzdeki bölgede değil'' diye konuştu.

  Taliban'ın güneydeki Kandahar kentini kan gölüne çevirmek yerine teslim olabileceği söylentilerini yalanlayan Zaif, kuzeydeki Kunduz kentinde kuşatılan birkaç bin Taliban askerinin Birleşmiş Milletler'e teslim olma konusunun görüşüldüğünü doğruladı. 

  Taliban, şu an Afganistan'ın güneyindeki dört bölgeyi kontrol ediyor.

  PENTAGON: BİN LADİN HALA AFGANİSTAN'DA

  ABD Savunma Bakanlığı-Pentagon, sözcüsü Victoria Clarke, Afganistan'ın güneyinde istihbarat toplayan ve Bin Ladin ile Taliban savaşçılarını yakalamak için yollara barikatlar kuran ABD özel timi için ek birlik gönderildiğini söyledi.

  Sözcü, Afganistan'da şimdi birkaç yüz Amerikan komandosunun bulunduğunu belirtti. Bin Ladin'in hala Afganistan'da olduğunu düşündüklerini kaydeden Clarke, ''Onun Afganistan dışına çıktığını düşünmemiz ya da bundan şüphelenmemiz için neden yok'' dedi.  Clarke, Amerikan güçlerinin Bin Ladin'in çevresindeki çemberi daralttığını da belirtti.

  BUSH'A İDAM YETKİSİ

  Amerikan Newsweek dergisi, Bush'un yardımcılarına dayanarak verdiği haberinde, Bush'un terör olaylarına askeri mahkemelerin bakmasına ilişkin imzaladığı karar metninde, askeri mahkemeler aracılığıyla ABD hükümetinin, yabancı bir teröristi yargılama, mahkum etme ve hatta idam etme yetkisinin bulunduğu da belirtildi. Habere göre, mahkeme önüne kimin çıkacağına Bush karar verecek. Yeni düzenlemeye göre, bu kararın temyizi de olamayacak.

  Dergi, 11 Eylül terörist saldırılarından hemen sonra, ABD Adalet Bakanlığı'nın, ABD Başkanı'na "savaş dönemi" yetkileri verildiğini içeren bir belge hazırladığını ve Bush'un da, askeri mahkemelere ilişkin gücü, bu belgeden aldığını yazdı. Newsweek'e göre Bush, Afganistan'ın bombalanması emrine ilişkin yasal temeli de bu belgeden aldı.

  ABD'nin, ele geçirdiği teröristleri uçak gemilerinde, ıssız adalarda yargılayabileceği belirtiliyor. Askeri mahkeme fikrinin ilk olarak, ABD adalet Bakanlığı avukatlarından William Barr tarafından ortaya atıldığı da dergide kaydedildi.

  Barr'ın bu fikri, İkinci Dünya Savaşı'nda Naziler'i yargılamak için kurulan özel askeri mahkemelerden aldığı da haberde anlatıldı.

  'LADİN KANDAHAR'IN GÜNEYBATISINDA'
    
  Kandahar kentinin eski valisi Gül Ağa, Usame bin Ladin'in, kentin güneybatısında olabileceğini söyledi.

  Eski valinin sözcüsü Muhammed Yusuf Peştun, Reuters'e yaptığı açıklamada, Kandahar'ın güneydoğusundaki 1000 kadar aşiret savaşçısının komutanlığını yapan Taliban karşıtı Gül Ağa'nın, Bin Ladin'in kendi bölgesinde saklandığını sanmadığını belirtti.

  Sözcünün açıklamasına göre, Gül Ağa, ''Bin Ladin eğer Kandahar bölgesindeyse kentin güneybatısındadır. Bu kesim, hala güçlü bir şekilde Taliban'ın elinde'' dedi. 

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı