Gündem Haberleri

  Ladin Afganistan'a kaçtı iddiası

  Hürriyet Haber
  13.12.2001 - 13:27 | Son Güncelleme:

  İngiltere`de yayınlanan The Daily Telegraph gazetesi, El Kaide örgütünün lideri Usame Bin Ladin`in Amerikan B-52 uçaklarının halen bombardıman altında tuttukları Tora Bora bölgesini terk ederek, 10 gün önce Pakistan`daki bir başka El Kaide kampına geçtiği, Tora Bora`da onunu yerini ise 19 yaşındaki oğlu Selahaddin`in aldığı iddiasına yer verdi.

  Gazetenin anadili Arapça olan bir muhabirinin, Tora Bora bölgesineyakın köylerdeki halka El Kaide militanlarıyla röportajlar yapmak istediğini söylemesi ve kendisine Bin Ladin`in en yakın adamlarından biri olan 41 yaşındaki Suudi vatandaşı Ebu Cafer ile randevu ayarlanmasıyla bu gerçeğe ulaştığı belirtiliyor. Muhabirin röportajı, gazeteci kimliğini gizleyerek yaptığı da kaydediliyor.

  Aynı zamanda El Kaide`nin önemli bir finansörü olarak bilinen Ebu Cafer`in ifadesine göre, 10 gün önce Tora Bora`dan Pakistan`daki bir El Kaide üssüne taşınan Bin Ladin`in bu seyahatinde kendisine bölgedeki bir aşiret reisi yardımcı oldu.

  Bu kaçıştan kısa bir süre sonra, Bin Ladin`in boşalttığı yeri doldurmak üzere 19 yaşındaki oğlu Selahaddin`in Tora Bora`ya gönderildiğini öne süren Ebu Cafer, elleri ve gözleri bağlanarak Tora Bora bölgesindeki bir köyde kendisiyle buluşturulan gazeteciye ayrıca,kendisinin de Pakistan`a geçmek üzere olduğunu açıkladı.

  Kahire`deki El Ahzar Üniversitesi mezunu olduğu belirtilen Ebu Cafer`in bir gazeteciyle konuştuğundan habersiz verdiği bu bilgilerin yanı sıra cebindeki sterlinleri de ortaya çıkartarak, kaçmak için kendisine yetecek paraya sahip olduğunu söylediği de kaydediliyor.

  Telegraph, Usame Bin Ladin`i ``iyi arkadaşım`` olarak tanımlayan Ebu Cafer`in, Bin Ladin`in Ramazan boyunca daha önce de Tora Bora dışına seyahat ettiğini, Kandahar`a Molla Ömer`i ziyarete gittiğini vebölgede bir süre kaldığını söylediğine dikkat çekti.

  Tora Bora`da babasının boşluğunu dolduran Selahaddin`in bölgeye 30`u Arap, 50`si Afgan toplam 80 savaşçısıyla geldiğini de belirten Ebu Cafer, kendisinin Tora Bora`dan ayrılmasını da Selahaddin`in istediğini anlattı.

  Bir misket bombası yüzünden ayağını kaybeden Ebu Cafer`in, seyahati ve yaralı bacağının tedavisi için gerekli parayı da Selahaddin aracılığıyla Usame Bin Ladin`in yolladığını söylediğini belirten Telegraph, röportajın yapıldığı köyde, El Kaide militanlarınıBeyaz Dağlara taşıyan bir yeraltı demiryolu sisteminin başlangıcının bulunduğunu da bildirdi.

  EL MECELLE:`BİN LADİN HALA AFGANİSTAN`DA
     
  ABD`deki saldırıların bir numaralı sorumlusu gösterilen Usame Bin Ladin`in hala Afganistan`da olduğu ileri sürüldü.

  İngiltere`nin başkenti Londra`da yayımlanan El Mecelle dergisine konuşan, Bin Ladin`in en yakın yardımcısı Eymen El Zevahiri, Bin Ladin`in Afganistan`da olduğunu ve örgütü El Kaide`nin Afganistan`dakiAmerikan kuvvetlerine karşı intihar saldırıları yoluyla savaşı sürdüreceğini söyledi.

  Bir arabulucuyla hazırladığı bildiriyi El Mecelle dergisine telefonla okutan Zevahiri, gerçek savaşın yeni başladığını, mücadeleyeve misilleme hareketlerine başladıklarını ileri sürerek, ``bu uzun sürecek. Amerikalılara yüksek sayıda kayıp verdireceğiz ve intihar saldırıları en etkili yöntemlerimizden biri olacak`` dedi.

  Mağalarda saklanmadıklarını ve Ameralılarla karşı karşıya gelmekten çekinmediklerini söyleyen Zevahiri, El Kaide sözcüsü Süleyman Gayit ile önemli liderlerden Ebu Hafs`ın hala savaşmaya devamettiklerini belirterek, ``intihar bizim arzumuz ve zaferimiz. Afganistan`dan kaçmayacağız `` dedi.

  Zevahiri, El Kaide`nin bir kadın üyesinin bir araca düzenlediği intihar saldırısında 4 Afgan ile 2 Amerikalının öldüğünü iddia ederek,öldürülen Amerikalıların isimlerini de verdi. Amerikan Savunma Bakanlığı sözcüsü Victoria Clarke ise 2 Amerikalıaskerin öldüğü iddialarını reddetti.

  Muhammed Atıf olarak da bilinen Ebu Hafs`ın geçen ay Amerikan operasyonları sırasında öldüğü öne sürülmüştü. Zevahiri hakkında da bir hafta kadar önce yaralandığı ve öldüğüne ilişkin çelişkili haberler yayınlanmıştı.  

  BİN LADİN KORKUSU, MİLENYUM REKORUNU KIRDI
     
  ABD`deki terörist saldırıların yarattığı korku, yılbaşı gibi uzun tatil dönemlerinde yurtdışı seyahatleri tercih eden Japonların bu alışkanlıklarını değiştirmelerine neden oldu.

  Japon basınındaki haberlere göre, Japonya Turizm Bürosu, yılbaşı dönemindeki yurtdışı seyahatlerde geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 33`lük düşüş yaşanmasının beklendiğini bildirdi. Bunun, yılbaşı döneminde yurtdışı seyahatlerde bugüne kadar kaydedilen en büyük düşüşolacağı belirtildi. Bir önceki rekor, Japonların, milenyum tedirginliği nedeniyle yeni binyılı ülkelerinde karşılamak istemesi üzerine, yüzde 27`lik düşüşle yaşanmıştı. Bu gelişmeler karşısında seyahat acentaları, kayıplarını, yurtdışına gitmekten korkan tatilcilere cazip yurtiçi turlar sunarak karşılamaya çalışıyor.

  JAPONYA`DA, TERÖR KORKUSU NEDENİYLE YILBAŞI 

  Japonya Seyahat Bürosu, yılbaşındaki 9 günlük tatil boyunca, geçenyılın aynı dönemine oranla yüzde 1`lik artışla 30 milyon dolayında kişinin yurtiçi ya da yurtdışında tatil yapmayı planladığını belirledi.

  Büronun araştırmasına göre, bu yılın en gözde yurtdışı güzargahı, Japonya`ya yakınlığı nedeniyle Güney Kore. Bu güzargahı, Avrupa ve Hawaii izliyor. Bugüne kadar en popüler güzargah olan ABD hattında iseyarı yarıya düşüş bekleniyor. Yurtiçinde seyahat etmeyi planlayan tatilcilerden yüzde 36`sı ise ailesinin bulunduğu yerleri ziyaret etmeyi düşünüyor. Bu, geçen yıla oranla yüzde 3.5`luk artışa tekabül ediyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı