GeriGündem La Scala solistleri soprano Zehra Yıldız için söylüyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

La Scala solistleri soprano Zehra Yıldız için söylüyor

Soprano Zehra Yıldız, 1997'de henüz 41 yaşındayken, opera temsili için bulunduğu Almanya'da ani bir beyin kanamasıyla hayatını kaybetmişti. Her yıl, ölüm yıldönümünde özel bir konserle anılıyor. Bu yılki konsere La Scala ve Heidelberg operalarından genç ve parlak sanatçılar katılıyor.

Ünlü soprano Zehra Yıldız, Almanya'da oynadığı Salome ve Fidelio temsillerinin ardından bir beyin kanaması geçirerek ani bir şekilde hayata veda etmişti. Onun ölümünden sonra kurulan Zehra Yıldız Kültür ve Sanat Vakfı, her sene bir anma gecesi düzenliyor. Bu seneki anma gecesi, 29 Aralık saat 20.00'de İş Sanat Kültür Merkezi'nde düzenlendi. Gecede Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası'nı Alman şef Thomas Kalb yönetiyor. Kalb, Heidelberg Operası müzik direktörü. Zehra Yıldız’ın son kez oynadığı Fidelio temsilinin de şefiydi.

Bu yılki solistler Milano'daki La Scala'dan ve Heidelberg Operası'ndan geliyor:

Daria Masiero, son dönemin parlak sopranolarından biri. 2001 ve 2002'de La Scala'da Verdi ve Donizetti operalarıyla sahneye çıktı. Bu yıl Teatro Regio Torina, Parma ve Busseto'da Carmen, Don Giovanni ve Carmina Burana'da oynuyor. Bulgar Gergana Geleva, henüz 29 yaşında bir soprano. Beş yıldır Heidelberg Operası'nda çalışıyor. Tenor George Oniani, onunla aynı yaşta bir Gürcü müzisyen. La Scala Akademisi'nde master yaptı. Geçen ekimde La Scala'da Paris Kontu Ugo (Donizetti) ve Carmen (Bizet) gibi operalarda oynadı. Mezzosoprano Sim Tokyürek (32) 1989'da Ankara Devlet Konservatuvarı'ndan mezun oldu. La Scala Akademisi'nde master yaptı. Şu anda bu operada sahneye çıkıyor.

Zehra Yıldız Kültür ve Sanat Vakfı: Av. Süreyya Ağaoğlu Sok. Doray Apt. 3/12 Teşvikiye İstanbul. Tel: 0212-296 96 94.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle