Gündem Haberleri

  La Diva Turca için kitap

  Hürriyet Haber
  21.05.2008 - 10:08 | Son Güncelleme:

  Dünyanın “La Diva Turca” diye alkışladığı 20. yüzyılın en büyük divalarından Leyla Gencer, ses kayıtlarının toplandığı bir CD ve hayatını anlatan prestij kitabıyla ölümsüzleştirilecek.

  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “Yılların getirdiği unutulmuşluğun eksikliklerini gidermek konusunda bu yıl içinde bir çalışma yapacağız. Gencer'in vefatının birinci yıl dönümüne yetiştirecek bir biçimde prestij kitap çalışması yapmayı kararlaştırdık. Onun ses kayıtlarını toplayarak albüm yapma hazırlığımız da var” dedi.

  Günay,  Leyla Gencer'in müzik dünyasının çok önemli isimlerinden biri olduğunu söyledi. Gencer'in uzun yıllar yurt dışında yaşadığını ve sahneye çıkmadığını hatırlatan Günay, bu nedenle onu “ancak müzik dünyasının yakından ilgililerinin derinden bildiğini ama genç kuşaklar ile geniş bir aydın kitlesinin ondan habersiz olduğunu” ifade etti.

  Günay, “O yüzden, bu eksiklikleri, yılların getirdiği unutulmuşluğun eksikliklerini gidermek konusunda bu yıl içinde bir çalışma yapacağız. Gönül isterdi ki aslında Leyla Gencer sağken başlanmış olsaydı ve kendisi de görseydi” dedi.
  Gencer hakkında daha önce Zeynep Oral'ın yaptığı kitap çalışması dışında pek esere rastlanmadığını ifade eden Günay, “Şimdi vefatının birinci yıl dönümüne yetişecek bir biçimde prestij kitap çalışması yapmayı kararlaştırdık. Onu tanıyanlar, sanatını yakından bilenler, sanatıyla ilgili sözü ve görüşü olanların katılacağı, görsel malzemeyle desteklenmiş bir büyük kitap. Böyle bir çalışma başlattık” diye konuştu.

  Günay, Gencer'in ses kayıtlarının da toplanacağını belirterek, şunları kaydetti:“Prestij albüm yapma konusunda hazırlığımız var. Şimdiye kadar yapılmış olan kayıtlarını, eserlerini derleyerek bir 'Leyla Gencer'e Saygı' albümü yapmak gibi bir ön düşüncemiz var. Bunu da vefatının yıl dönümünü beklemeden bu yıl içinde hazırlayabiliriz. Böylece bir albüm ve bir kitapla ona olan saygımızı bir nebze kanıtlamış olacağız.Albümde, bizdeki ve dünyadaki kayıtları olacak. Elbette ki kapsamlı bir şey, amatör bir albüm olmasını istemiyorum doğrusu. Türkiye'nin Leyla Gencer'in anısına yaptığı bir albüm çalışması çok ciddi, dünya piyasasına sunabileceğimiz Türkiye'ye 'Gereken ilgiyi ve saygıyı göstermiş' dedirtebilecek bir çalışma olmalıdır.”

  Günay ayrıca, Gencer'in anılması ve tanımıyla ilgili başka etkinlikler de düzenlenebileceğini bildirdi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı