GeriGündem KYK ek kontenjan yurt yerleştirme ve başvuruları için önemli duyuru!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KYK ek kontenjan yurt yerleştirme ve başvuruları için önemli duyuru!

KYK ek kontenjan yurt yerleştirme ve başvuruları için önemli duyuru!

KYK ek kontenjan yurt yerleştirmeleri için YURTKUR'dan önemli bir açıklama geldi. İkinci yerleştirme sürecinin tamamlanmasının ardından sonraki süreç hakkında açıklama yapan Kredi ve Yurtlar Kurumu, Yatay ve Dikey Geçiş öğrencileri gibi sonradan yerleştirmeleri gerçekleştirilecek öğrenciler için açıklama yaptı. İşte, YURTKUR'un yaptığı 3-10 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan yurt başvuruları hakkında bazı bilgiler

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) kalacak yer sorununu çözmek isteyen öğrenciler için ilk yedek yerleştirme sonuçlarını yayımladı. İlk yedekte yerleşemeyen öğrenciler, ikinci yerleştirme için adım atacak. Peki, YURTKUR'un yaptığı değerlendirmeler sonrası açıklanan KYK yedek yurt yerleştirme süreci hangi tarihlerle devam edecek? İşte, KYK yurtları hakkında öğrencileri yakından ilgilendiren detaylar

Her yıl yüz binlerce öğrenciye barınma imkanı sağlayan KYK'da yurt başvuru sonuçlarının açıklanmasının ardından başlayan yedek yurt başvuru sonuçları açıklandı. 2018/2019 Eğitim Öğretim Yılı ÖSYM ve arasınıf 1. yedek yurt sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte öğrenciler, sorgulamalarına hız verdi. İşte,KYK sonuç sayfası...

KYK YEDEK YURT SONUÇLARI AÇIKLANDI

Yurtlarda barınma talebinde bulunan öğrencilerin yedek yurt başvuru sonuçları açıklandı.. Öğrencilerin mağduriyet yaşamaması için ilk yedek yerleştirme işlemi sonuçları beklendiği gibi 20 Eylül'de erişime açıldı. İşte, KYK 1. yedek yurt sonuçları.

SONUÇLARI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İKİNCİ YERLEŞTİRME NE ZAMAN?

İlk yerleştirmenin 12 Eylül tarihinde açıklanmasının ardından taahhütname onaylarını gerçekleştiren öğrenciler, yurtlara kayıtlarını tamamladı. Bu aşamayı tamamlamayıp yurt kayıt ücretlerini zamanında yatıramayanlar ise haklarını yitirmiş sayıldı. Kayıt yaptırmayanlardan kalan boş kontenjanlar, 20 Eylül tarihinde gerçekleştirilen değerlendirme sonucunda yedek liste olarak öğrencilerin erişimine açılacak. Bu sürecin ardından, ikinci yedek yerleştirme 24 Eylül’de, üçüncü yedek yerleştirme de 27 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek. 

Gençlerin barınma talebini karşılamaya yönelik yıl içerisinde de yurt açma faaliyetlerini sürdüren KYK, bünyesine dahil ettiği yeni yurtlara ve mevcut yurtlarında boşalan yerlere öğrencileri yerleştirmeye 27 Eylül tarihinden sonra da her perşembe ve her pazartesi günü devam edecek.


BAŞVURULAR E- DEVLET ÜZERİNDEN

Başvuru sırasında yanlış işaretlemelerin önüne geçmek amacıyla öğrencilerin öğrenim bilgileri artık YÖK bilgi siteminden alınıyor. Dolayısıyla öğrencilerin e-Devlet’te yer alan öğrenim bilgilerinin doğru ve eksiksiz olması gerekiyor. Bu nedenle KYK’ya yurt başvurusunda bulunacak öğrencilerin okul/bölüm bilgilerini kontrol etmeleri önem taşıyor.

Öğrenim bilgilerinde yanlışlık olan öğrenciler, üniversitenin öğrenci işleriyle görüşerek bilgilerini düzeltebilecekler.

Başvuru tarihleri ilerleyen süreçte kamuoyuna duyurulacak olup başvuruyla ilgili merak edilen her tür bilgiye Kurumun resmi internet adresinden (http://yurtkur.gsb.gov.tr/) ulaşılabilecek.

KAYIT ÜCRETİ NEREYE ÖDENECEK?

İlk kayıt ücretleri, Ziraat Bankası üzerinden ödenecek. Yurt hakkı kazanan öğrenciler, kendilerine verilen süre içerisinde öncelikle Ziraat Bankası şubelerinden, ATM'lerinden veya http://yurtkur.gsb.gov.tr adresinde yer alan "e-ödeme" ekranından ilk kayıt ücretini ödeyebilecek.

BESLENME YARDIMI YÜKSELTİLDİ

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumundan (KYK) yapılan açıklamaya göre, bu yıl yurt ücretine zam yapmayan KYK, yurtlarında barınan öğrencilere verdiği beslenme yardımını da yükseltti. Geçen yıl sabah kahvaltısında 3,5, akşam yemeğinde 7,5 lira olmak üzere günlük 11 lira, aylık ise 330 lira olarak uygulanan beslenme yardımı bu yıl günlük 12,5, aylık 375 liraya çıkarıldı.

Uygulanmaya başlanan yeni beslenme yardımı sabah kahvaltısı için 4, akşam yemeği için ise 8,5 lira olarak belirlendi. Kahvaltı yardımı yurt yemekhanelerinde hafta içi 06.30-13.00, hafta sonları ise 06.30-14.00; akşam yemeği yardımı ise 16.00-23.00 saatleri arasında geçerli olacak.

Yurtlarda yurt ücreti ve güvence bedeli alınmadan barındırılan şehit ve gazi çocuklarına, anne ve babası vefat etmiş ile devletin koruması altındaki öğrencilerin beslenme ücretleri de 21 liradan 22,5 liraya yükseltildi. Beslenme yardımı KKTC'de yer alan yurtlarda da sabah kahvaltısı için 4,5, akşam yemeği için ise 9 lira olmak üzere günlük toplam 13,5 lira uygulanacak.

KYK YURTLARINDA SAĞLIKLI VE UCUZ BESLENME

KYK yurtlarında barınan öğrencilerin sağlıklı, dengeli ve ucuz beslenebilmeleri için öğrencilere lokanta-kantin, kafeterya gibi imkanlar da sunuluyor. KYK'lı gençlere her gün açık büfe sabah kahvaltısı imkanı sağlanırken, akşam için ise 20 çeşide yakın yemek servis ediliyor. Öğrencilerin maddi imkanları gözetilerek belirlenen yemek fiyatları, piyasa ortalamasının en az yüzde 35 altında bulunuyor.

Mutfak, depo, kullanılan araç gereçler ile malzemelerin kalitesi ve hijyen şartlarına uygunluğu diyetisyenler, gıda mühendisleri ve yurt yöneticileri tarafından devamlı kontrol ediliyor. KYK'daki lokanta-kantin işletmelerinde gıda mühendisi veya diyetisyen çalıştırma zorunluluğu da bulunuyor. Lokanta ve yemekhanelerin tedarik, depolama ve üretim aşamalarının tamamı, işinde uzman meslek elemanları tarafından kontrol ediliyor. Diğer taraftan yurt idaresince her gün yemeklerden numune alınarak sterilize bir şekilde 72 saat boyunca saklanıyor. İhtiyaç duyulması halinde numuneler, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilgili birimleri tarafından tahlil ediliyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle