GeriGündem Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun (KYK) burs başvurusu hangi gün başlıyor?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun (KYK) burs başvurusu hangi gün başlıyor?

Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun (KYK) burs başvurusu hangi gün başlıyor?

Öğrenim gören bireyler için maddi destek imkanı olan KYK burs başvurusu, yurt genelinde birçok vatandaşın merakla araştırdığı konular arasında yer almaya devam ediyor. Üniversite eğitimleri esnasında ihtiyaç duyacakları maddi desteği Kredi ve Yurtlar Kurumu üzerinden karşılamak isteyen bireyler, KYK burs başvurusu ne zaman başlayacak sorusuna yanıt arıyor. Peki, burs başvurusu ne zaman ve nereden yapılacak? İşte, o detaylar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın lisans öğrencileri için 500, yüksek lisans öğrencileri için 1000 lira, doktora öğrencileri için ise 1500 lira olarak duyurduğu burs ve kredi ödemeleri için başvurular henüz belli başlamadı. Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun başvuru sürecini ne zaman başlatacağını internette sorgulayan öğrenciler, konuya dair tatmin edici bilgi almak istiyor. Peki, KYK burs başvurusu ne zaman başlayacak?

KYK BURS BAŞVURUSU NE ZAMAN ALINMAYA BAŞLANACAK?

Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun resmi internet sitesi üzerinden duyuracağı kredi ve burs başvuru süreci, E-Devlet aracılığıyla gerçekleştirilecek. YKS ve DGS gibi ek yerleştirme dönemlerinin kayıtla sonuçlanmasıyla birlikte alınmaya başlanan KYK başvuruları, geçtiğimiz yıl 16 Ekim tarihinde gerçekleştirilmişti.

KYK burs başvurularının 13-14 Ekim tarihlerinin hafta sonuna denk geliyor olması dolayısıyla bu yıl 15 Ekim Pazartesi günü itibariyle başlayacağı öngörülüyor. Bu durum Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun yoğunluk ve özel kararlarına göre değişkenlik gösterebilir.

BAŞVURULAR E-DEVLET ÜZERİNDEN GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Burs imkanından faydalanmak isteyen öğrencilerin başvuru işlemleri, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi E-Devlet kapısı üzerinden tamamlanacak. Öğrenciler, kurumun talep ettiği gelir beyanını doğru bir şekilde sisteme aktaracak. Sisteme aktarılan bilgiler, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın diğer bakanlıklarla yapacağı soruşturması üzerine netlik kazanacak.

Gelir durumu kriterlerin üzerinde yer alan öğrenciler kredi almaya hak kazanacakken, doğru beyan veren ve maddi durumu kriterlerin altında kalan öğrenciler ise burs alma hakkında sahip olacak.

ÇALIŞAN ÖĞRENCİLERİN KREDİ KESİLME ENGELİ KALDIRILDI

Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun yönetmeliğinde yer alan maddeler nedeniyle herhangi bir işte çalışan öğrencilerin aldığı kredi kesilmekte yurtta barınma imkanları sonlanabilmekteydi. Resmi Gazete'de yayımlanan bilgilere göre yeni dönemde öğrenciler, asgari ücretle çalışmalarken kredilerini de almaya devam edebilecek.

KYK'ya bağlı yurtlarda kalıp burs veya kredi alan öğrenciler en fazla asgari ücret seviyesinde çalışabilirken, KYK yurdunda kalmayan ancak burs veya kredi alanlar ise herhangi bir ücretle çalışabilecek.

Son 24 saatte ne oldu? (14.10.2018)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle