Gündem Haberleri

  KYK burs başvuru işlemi ne zaman yapılacak? KYK burs başvurularından kimler faydalanır?

  Hürriyet Haber
  11.10.2017 - 20:35 | Son Güncelleme:

  KYK burs başvuru işleminin ne zaman yapılacağıyla ilgili büyük bir merak yaşanmaya devam ediyor. Kısa bir süre önce yeni eğitim-öğretim dönemine başlayan üniversite öğrencilerinin gözü kulağı KYK burs başvuru tarihine çevrildi. Aylık olarak ön lisans ve lisansta 470; yüksek lisansta 940 ve doktora düzeyinde ise 1.410 TL destek veriliyor. Öğrenciler KYK burs başvurusuyla ilgili Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından tarih verildi mi diye merak ediyorlar. Peki, KYK burs başvuru işlemi ne zaman yapılacak? KYK burs başvurularından kimler faydalanır?

  KYK (Kredi Yurtlar Kurumu) burs başvuru tarihi için araştırmalar hız kazandı. Geçen yıl ekim ayında başlayan başvuru sürecinin bu yıl ne zamana geleceği heyecan ve merakla takip ediliyor. Peki KYK burs başvuruları ne zaman başlayacak? Bu yıl burs ücreti ne kadar olacak? İşte KYK burs başvurularıyla ilgili detaylar!

  Kısa bir süre önce yeni eğitim-öğretim dönemine başlayan üniversite öğrencilerinin gözü kulağı KYK burs başvuru tarihine çevrildi. Aylık olarak ön lisans ve lisansta 470; yüksek lisansta 940 ve doktora düzeyinde ise 1.410 TL destek veriliyor. Peki, geçen ekim ayında başlayan burs ve öğrenim kredisi başvuruları bu yıl ne zaman başlayacak?

  BAŞVURULAR NE ZAMAN BAŞLIYOR?

  Edinilen bilgiye göre KYK burs ve öğrenim kredisi başvuruları için henüz bir tarih belirlenmedi. Ancak ekim ayı içerisinde başvuruların başlaması bekleniyor.

  KYK’DAN BURS ALAN VGM’DEN ALABİLİR Mİ?

  Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğinin 5. Maddesine göre KYK Bursu alan öğrenciler yükseköğrenim bursundan yararlanamaz.

  ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR?

  KYK’nın öğrenim kredileri “T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yükseköğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç par” olarak tanımlanıyor. Yani burstan farklı olarak bunu KYK’ya okul bittikten sonra geri ödemeniz gerekiyor.

  ÖĞRENİM KREDİSİ BAŞVURULARI HERKESE AÇIK MI?

  Krediler ön lisans, lisans ve yüksek lisans düzeylerine açık. Bunun yanı sıra burslarda olduğu gibi anne/babasını kaybetmiş açıköğretimdeki öğrencilerle iki yıllık bölümlerden mezun olup, dört yıllık programlara dikey geçiş sınavı ile kayıt yaptıran öğrenciler de bu haktan faydalanabiliyor. Bir öğrenci aynı anda hem burs hem de öğrenim kredisi alamıyor.

   

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı