Gündem Haberleri

  Kuzu: Açıklamaya yasal engel yok

  A.A.
  02.02.2006 - 11:47 | Son Güncelleme:

  TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, malvarlığını açıklamanın önünde hiçbir engel olmadığını belirterek, “İsteyen açıklar, istemeyen açıklamaz ama kimse açıklamaya zorlanamaz. Böyle bir baskı doğru değil” dedi.

  TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu toplantısı öncesinde gazetecilerin, malvarlığının açıklanması konusundaki sorularını yanıtlayan Kuzu, konunun tümüyle kişiye has olduğunu belirtti. Kuzu, “İsteyen malvarlığını açıklar, istemeyen açıklamaz. Bu kadar basittir. Açıklamasının önünde hiçbir engel yoktur. Yasak da yoktur ama kimseyi zorlayamazsın. 'Sen niye açıklamıyorsun, seni de göreyim' diye bir yarışmaya girilmez” dedi.

  Malvarlığının açıklanmasına taraftar olup olmadığı sorusu üzerine, bunun tümüyle kişiye bağlı olduğuna işaret eden Kuzu, herkesin mal bildirimini ilgili yerlere verdiğini hatırlattı. “Hepimiz verdik zaten” diyen Kuzu, bu konuda bir yanlışlığın olması halinde, ilgili kurumlar tarafından takibata alındığını bildirdi. “Baykal'a işaret edilerek yapılan bu haberler, suç mu?” sorusuna Kuzu, “Suç anlamında değil ama böyle bir baskı doğru değil. Açıklanması konusunda kimseye baskı yapılamaz” karşılığını verdi.

  Malvarlığını açıklayan milletvekillerinin “yasağı delip delmediği” sorusu üzerine de Kuzu, bunun milletvekillerinin kendi takdirinde olduğunu, isteyenin açıklayabileceğini ancak, kişinin açıklamaya zorlanamayacağını tekrarladı.

  “GİZLİLİK NİYE KALKSIN?”

  CHP'nin konuyla ilgili yasal değişiklik isteğinin hatırlatılması üzerine Kuzu, “böyle bir değişikliğe ihtiyaç olmadığı” görüşünü savundu. Kuzu, gizliliğin kaldırılması konusunda ise şunları söyledi: “Gizlilik niye kalksın? Onun yerine, siyasi etik yasasını çıkaralım. Eski yıllardan beri gündemde olan bir konu ve başka ülkelerde de var. Siyasetçilerin mal sürecini gösteren, seçim harcamalarını gösteren uygulamalar var; getireceksek bunları getirelim. Mal kazanmak suç değil ki... 'Şu kadar malım var, şu kadar param var' dese bir adam, ne olacak? Dediğinde, 'Aa, ne kadar zengin adam' diyeceğiz. İşte o kadar. Nasıl kazandığı çıkmaz ki bunlardan... Devlete verdiği, arşivdeki bilgilerde var zaten. Ne kadar para vermişti, ne olmuştu. kimseyi zorlamamak lazım.”

  Kuzu, malvarlığıyla ilgili bilgilerin internette yayımlanmasına nasıl baktığı sorusuna, “Yasa gerektiren bir şey ama bunu doğru bulmuyorum” karşılığını verdi. Bir gazetecinin, “Siz de malvarlığınızı açıklayacak mısınız?” sorusu üzerine Kuzu, “Benim malım, mülküm yok. Garibanın bir şeyi yok Allah aşkına...” dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı