Gündem Haberleri

  Kuzguncuk’ta ortak karar Bostan Park

  Fatma AKSU / İSTANBUL
  30.10.2014 - 01:24 | Son Güncelleme:

  İstanbul Boğazı’nın ender kalan yeşil alanlarından Kuzguncuk Bostanı için Üsküdar Belediyesi ve Kuzguncuklular Derneği ortak karara vardı. ‘Betonlaşma’ kaygısıyla eylemlere sahne olan bostan için hazırlanan ‘uzlaşı projesi’nde tarım alanı da var, çocuk parkı da...

  VALİDEBAĞ Korusu’nda, Üsküdar Belediyesi ile korunun bitişiğindeki alanda yapımına başlanan caminin inşasına tepki gösteren mahalleli arasında gerginlik sürerken, geçen nisanda benzer tartışmalara sahne olan Kuzguncuk’tan ‘uzlaşı projesi’ geldi. 30 Mart seçimleri sonrası Üsküdar Belediyesi’nin Boğaz’daki ender yeşil alanlardan biri olan Kuzguncuk Bostanı’ndaki ağaçları kesmesi, semt sakinlerini ‘betonlaşma’ kaygısıyla ayaklandırmıştı. Belediye kesimi ‘çalı temizliği’ diye savunmuştu. Kuzguncukluların ağaç nöbeti, tarafların masaya oturmasıyla son buldu.

  2015 YAZINA HAZIR

  Üsküdar Belediyesi ve Kuzguncuklular Derneği yöneticilerinin ortaklaşa hazırladıkları, “Kuzguncuk Bostanı Projesi” dev bir tanıtım tabelasıyla, Kuzguncuk Bostanı girişinde, mahalleliye sunuldu. Derneğin yöneticilerinden Kuzguncuk Muhtarı Ali Faik Kaptan, 16.5 dönümlük bostanla ilgili başlatılan projenin önümüzdeki yaz hizmete gireceğini söyledi. Projede, yürüme yolları, meyve bahçeleri, hobi tarım alanları, çocuk oyun alanları, basket sahası, çim amfi ve köpekler için de özel alan bulunuyor.

  ‘YEŞİL ALAN OLSUN’

  Belediyeden imar planı değişikliğiyle buranın ‘yeşil alan’ ilan edilmesini isteyen Kaptan, projenin mahallelinin duyarlılığı doğrultusunda hazırlandığını belirterek, ”Ancak ben yürüyüş alanının daha geniş tutulması ve tarım alanlarının biraz daha genişletilmesi taraftarıyım” dedi. İlk etapta bostanın dışında olan iki parseldeki basket ve voleybol sahasının da projeye dahil edilip çitle çevrildiğini belirten Kaptan, “Sorunları demokratik haklarımızı kullanarak, ama vurmadan, kırmadan yaptık. Dışarıdan provokasyon olmasın, semtin huzuru bozulmasın dedik” diye konuştu.
  Kaptan, bostandaki sayıları 150-200 arasında planlanan hobi tarım alanlarının kullanımında ise önceliğin yüzde 70-80 oranında Kuzguncuklulara verileceğini söyledi.

  Köpekler de unutulmadı

  Yürüyüş yolu Bostana ahşap, kütük ve mıcırdan yürüyüş yolu yapılacak.
  Meyve bahçesi Zemininde ağaç kabuğu ve kütük kullanılacak.
  Tarım alanları İki farklı alanda konumlandırılacak.
  Çocuk parkı Çocuklar için oluşturulan alanda ahşap oyun grubu olacak.
  Tasmalı köpek alanı Projede kafes tel ile çevrilecek bir alanda tasmalı köpeklerin serbest gezebileceği bir alan da var.
  Spor sahası Alanda bulunan mevcut eski spor sahasının yenilenmesi öngörülüyor.
  Çim Amfi Çok amaçlı kullanımlar için kademelendirilmiş çim zeminler tasarlandı.

  ‘Fiilen yeşil alan olacak’

  ÜSKÜDAR Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Kuzguncuk halkının isteği doğrultusunda daha güzel bir Kuzguncuk Parkı yapacağız” dedi. Türkmen, yeşil alan talebiyle ilgili de “İmar planı yapma yetkisi bizim ukdemizde değil, büyükşehir belediyesinde. Ancak fiilen yaptığımız da, burayı yeşil alan haline getirecek” diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı