Gündem Haberleri

  Kuzey ve Güney Kore insani konuları görüşmek için yeniden bir araya gelecek

  Reuters
  09.02.2011 - 10:21 | Son Güncelleme:

  Kuzey Kore, Çarşamba günü Güney Kore ile yapılan görüşmelerde, 1950–53 savaşının ayırdığı ailelerin tekrar bir araya gelmesi için yeniden görüşme teklif etti. Bu gelişme, Kore Yarımadası’nda iki komşu arasındaki gerilimin azaldığının işareti olarak kabul edildi.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor    

   

  Kuzey ve Güney Kore, Mart ayından itibaren yaşanan ve 50 Güney Korelinin ölmesine neden olan çatışmaların ardından Pazartesi günü ikili askeri görüşmeleri için bir araya gelmişti.

   

  ABD ve Çin’in, aralarındaki gerginliği sona erdirmeleri adına baskısı altında kalan Kuzey ve Güney Kore, birbirlerine karşı savurdukları tehditkâr söylevleri bir kenara bırakarak, sınırlarında acil yardım hattı açtılar. Ayrıca, silahsızlanmaya yönelik görüşmelerinin devam etmesi için yardımların sürdürülmesi değerlendiriliyor.

   

  Seul’da, iki taraf arasında yapılan görüşmelere yönelik bilgi veren bir yetkili, “Güney Kore, Kuzey’in insani konulardaki tekliflerini kabul ediyor ve ailelerin bir araya gelmesi konusunun görüşmesini onaylıyor” dedi.

   

  Son 10 yıl içinde, 20 binden fazla Güney Koreli, savaş yüzünden ayrı kaldıkları yakınlarına kavuşma şansı yakaladı. Ancak ailelerine kavuşamayan 80 bin Güney Koreli için bu şans giderek azalıyor.

   

  Bugün yapılması beklenen görüşmelerde ise her iki tarafın subayları sınır bölgesinde bir araya gelecek. Güney, Kuzey Kore’nin Mart ayında batırdığını öne sürdüğü Cheonan savaş gemisinin sorumluluğunu üstlenmesini istiyor. Ayrıca, bir daha Yeonpyeong Adası’na açtığı top ateşi gibi kışkırtmalardan uzak durmasını talep ediyor.

   

  Karşılığında, Kuzey Kore, çatışmalara ait hususların daha üst düzey bir görüşmede ele alınmasını ve bu görüşmelerde sadece lojistik konuların değerlendirilmesini istiyor. İki ülke, Kore Savaşı’nı sonlandıran ateşkes, bir barış anlaşması statüsü taşımadığı için teknik olarak hala savaş halinde.

  DÜNYA BASININDA BUGÜN ÖNE ÇIKAN MANŞETLER

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı