Gündem Haberleri

  Kuzey Kore'den nükleer adım

  AA
  18.09.2013 - 12:17 | Son Güncelleme:

  Kuzey Kore'nin nükleer silahsızlanmayla ilgili görüşmelere önkoşulsuz başlanması çağrısı yaptığı bildirildi.

  Şinhua ajansının haberine göre, Kuzey Kore heyetinin, altılı görüşmelerin onuncu yıl dönümünde uluslararası bir çalıştay için Çin'e geldiği belirtildi. Bu çerçevede Çin Devlet Müşaviri Yang Cieçı, Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Yardımcısı Kim Kye Gwan ile bir araya geldi.

  Devlet Müşaviri Yang, Çin ve Kuzey Kore ilişkilerinin geçmiş ve geleceği birbirine bağlayan kritik bir aşamada olduğunun altını çizerek, tarafların ikili ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı gelişimi için mücadele etme ve zorluklara ayak uydurmak zorunda olduğunu belirtti.

  Altılı görüşmelerin, Kore Yarımadasında barış ve istikrarın sürdürülmesi ile bölgenin nükleer silahlardan arındırılması sürecinde etkili bir mekanizma olduğuna dikkati çeken Yang, görüşmelerin aynı zamanda ilgili ülkelerle de ilişkilerin geliştirilmesi açısından önemli bir platform olduğunu kaydetti.

  Yang ayrıca, Çin'in ilgili taraflardan altılı görüşmelerin yeniden başlaması için ortak çaba gösterilmesini umduğunu sözlerine ekledi.

  Görüşmede, Kuzey Kore'nin, nükleer silahsızlanma görüşmelerinin önkoşulsuz başlaması konusunda ısrarlı olduğu kaydedildi.

  Kuzey Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Kim, Kuzey Kore'nin altılı görüşmelerin yeniden başlatılması yönündeki çabalarını desteklediğini ve Çin'le bu çerçevede iletişimi derinleştirmeyi arzu ettiklerini ifade etti.

  Çin, Rusya, ABD, Güney Kore, Japonya ve Kuzey Kore arasında yapılan altılı görüşmeler, 2008 yılından bu yana Kuzey Kore'nin görüşmelerden ayrılması nedeniyle durmuştu.

  Etiketler: cin , son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı